Σημαντική νίκη για τον Κύδωνα

Εξαιρετικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Κύδων, ο οποίος επικράτησε με 74-53 του Έσπερου Λαμίας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Μία νίκη που του δίνει ανάσες ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Κύδωνας μπήκε "μουδιασμένα" στο ματς και οι φιλοξενούμενοι με καλά ποσοστά από την περιφέρεια βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-16 (στο 6'). Ο Κύδωνας βελτίωσε την περιφερειακή του άμυνα και παίζοντας κυρίως με τους "ψηλούς" ροκάνισε τη διαφορά και βρέθηκε στο 22-22 (στο 10'). Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα και άρχιζαν να ανεβάζουν στροφές και... διαφορά. Στο 13' ήταν 29-22, στο 14' 31-22 και στο τέλος του ημιχρόνου 41-30.

Πλέον, στο ...επιθετικό κλίμα του αγώνα είχαν μπει και οι περιφερειακοί του Κύδωνα, που με τις δικές τους προσπάθειες έφεραν το σκορ σε υψηλά επίπεδα. 49-32 (στο 24') και 56-36 (στο 29'). Η διαφορά μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 33', 65-38. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπικής σημασίας με τη διαφορά απλώς να πέφτει στους 21 πόντους στο τέλος του αγώνα (74-53).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-30 (ημίχρ.), 60-36, 74-53.

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης 2, Υφαντόπουλος, Αλεξίου 14 (2), Ζανιδάκης, Τσαρουχάς 13 (3), Μπερτίδης 2, Μπαγάκης 3, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 20, Λιονάκης 15, Τσαμπάς 3, Κοντογιάννης 2.

ΕΣΕΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Ν.ΤΣΟΥΚΑΛΑΔΕΛΗΣ): Ρόκας 5 (1), Διαμαντής, Γεωργιάδης, Κούτκιας 3, Στογίλκοβιτς 8 (1), Ξηρός 3, Φύκας 2, Σοφογιάννης 16 (3), Φούντας 3, Ζαχαράκης 10 (2), Τσαπούρνας, Αργύρης 3.