Έχασαν την ευκαιρία τα Τρίκαλα

Μετά τη νέα απώλεια της ΑΕΛ, είχαν την ευκαιρία με νίκη να βρεθούν στην 1η θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο η… ιδέα της κορυφής φαίνεται πως άγχωσε τα Τρίκαλα, που παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στη Λαμία εντός έδρας και παρέμειναν στο -1.

Το μεγαλύτερο κίνητρο για νίκη στο παιχνίδι το είχαν τα Τρίκαλα, όμως η Λαμία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και με τον Καραγιάννη προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 42' με σουτ του Δουκάκη, που διαμόρφωσε το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Τρικαλινοί πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ, ωστόσο αυτό δεν έμελλε να έρθει. Αρχικά είδαν να τους ακυρώνεται γκολ στο 62' για επιθετικό φάουλ, ενώ στο 87' ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε πέναλτι του Κουσκουνά, κρατώντας το 1-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα των Τρικάλων έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τους πρωτοπόρους Απόλλωνα Σμύρνης και ΑΕΛ που έχουν από 25. Από την άλλη η Λαμία πέρασε 6η με 17 βαθμούς.