Έσωσε το βαθμό στο 96΄ η Λίβερπουλ

Βάσει της εξέλιξης του ματς, η Λίβερπουλ νιώθει ικανοποιημένη από το 2-2 στο «Άνφιλντ» με την Γουέστ Μπρομ. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς, κράταγαν στα χέρια τους το τρίποντο, όμως λίγο πριν την εκπνοή (90+6') ο Οριγκί έσωσε την παρτίδα.

Παρότι το ξεκίνημα των Ρεντς ήταν θετικό και το σκορ άνοιξε σε ιδανικό σημείο, με κοντινό σουτ του Χέντερσον (21'), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πλήρωσε τα τραγικά λάθη στις στημένες φάσεις και είδε τους baggies να ανατρέπουν την εις βάρους τους κατάσταση.

Πρώτα ισοφάρισαν με τον Ντόουσον (30') κι εν συνεχεία πέρασαν μπροστά με τον Όλσον (73'). Τα λεπτά περνούσαν, το άγχος μεγάλωνε, όμως έστω και την ύστατη ώρα η αντίδραση ήρθε. Ο Οριγκί με ατομική ενέργεια και δόση τύχη -αφού το σουτ του άλλαξε πορεία- νίκησε τον Μάιχιλ κι έγραψε το τελικό 2-2 στο 90+6ο λεπτό.

Κηδεία για την Τότεναμ, που τιμωρήθηκε από την χαλαρότητά της κόντρα στην Νιούκαστλ. Οι καρακάξες με σπουδαία ανατροπή μέσα στο «White Hart Lane» πήραν το τρίποντο και νέα μεγάλη βαθμολογική ανάσα, 2-1. Οι spurs άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ντάιερ (39'), όμως δεν «καθάρισαν» το ματς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Μίτροβιτς στο 74' και στο τελευταίο λεπτό (90+3') ο Αγιόθε έδωσε την χαριστική βολή στους γηπεδούχους.