Στο Ηράκλειο το ντέρμπι, 74-78 τον Εργοτέλη

Το Ηράκλειο πήρε το κρητικό ντέρμπι της Β' Εθνικής επικρατώντας με 74-78 του Εργοτέλη στο Λίντο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Εργοτέλης, πάντως, είχε τα ηνία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ βρέθηκε ακόμα και στο +10, όμως στην τελευταία περίοδο πέτυχε όλους και όλους 11 πόντους την ίδια ώρα που το Ηράκλειο βρήκε λύσεις από τους έμπειρους παίκτες του για να φτάσει τελικά και στη νίκη.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μάριου Σακελλαράκη 1':46'' πριν τη λήξη του αγώνα με το φόργουορντ του Εργοτέλη να αποχωρεί με φορείο. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το πρόβλημα είναι μυικό.

Αξίζει να σημειωθεί, επίσης ότι πριν την έναρξη του ντέρμπι τιμήθηκε από τον Εργοτέλη ο Βασίλης Ευαγγελινός για την προσφορά του στο σύλλογο και γενικά στο μπάσκετ.

Με 4/4 τρίποντα ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 12-5 στο 4':30'', όμως γρήγορα το Ηράκλειο ισορρόπημε μειώνοντας σε 12-11 και 14-13. Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν σε θέση οδηγού, ενώ μπήκαν δυνατά στο β' ημίχρονο για να προηγηθούν ακόμα και με 9 πόντους (25-16) με καλάθι του Αρναουτάκη στο 13'. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδι ανάκαμψης και με επιμέρους 3-13 σερί πήραν για πρώτη φορά τα ηνία με 28-29 με τρίποντο του Καραδολάμη στο 16'. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη, όμως αντέδρασαν και απάντησαν με δικό τους 14-4 σερί κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 45-36.

Ο Εργοτέλης βρέθηκε και στο +10 (52-42) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όμως με τον Αυγενικό να σκοράρει το Ηράκλειο επέστρεψε στο ματς μειώνοντας σε 52-50 στο 24':30''. Και πάλι, όμως οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν τις λυσεις για να διατηρήσουν τα ηνία, ενώ έκλεισαν το 30λεπτο στο +6 (63-57).

Οι γηπεδούχοι έχασαν την επαφή τους με το καλάθι τα πρώτα πέντε λεπτά του 4ου δεκαλέπτο κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στο Ηράκλειο με ένα σερί 0-8 να πάρει τα ηνία με 63-65 5':47'' για το φινάλε. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι έκτοτε με το σκορ να είναι 70-72 1':49'' για το φινάλε. Ακολούθησαν τρεις άστοχες επιθέσεις (Σκλήβας, Πάλλης, Πετράκης) για να κάνει το 70-74 ο Κουπίδης με δύο βολές 24'',8 πριν το τέλος. Ο Αρναουτάκης αστόχησε σε τρίποντο, ο Καρακωνσταντάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε σε 72-74 στα 13''. Το ματς οδηγήθηκε στις βολές από εκει και μετά με τους Λιανό και Κουπίδη να έχουν το απόλυτο χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα τους.

Διαιτητές: Τσώνος, Καραβίτης.

Τα δεκάλπτα: 17-14, 45-36 (ημίχ.), 63-57, 74-78.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Κριθινάκης, Μαχαιριανάκης, Τσερκιτσόγλου 17 (2), Πετράκης 8  (2), Σακελλαράκης 12 (2), Καρακωνσταντάκης 6, Βασιλειάδης 2, Αρναουτάκης 4, Σκλήβας 4, Καραλής 19 (4).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αγαπιάδης, Αυγενικός 19 (1), Σπυριδάκης, Καραδολάμης 13 (1), Κουπίδης 19 (3), Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης 2, Λιανός 15,Πάλλης 10.