Πέρασε άνετα από την Καβάλα ο Ολυμπιακός

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Καβάλα επικρατώντας με 57-71 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους αυτή έφτασαν στο 11-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεκόπη για περίπου 10 λεπτά στο ξεκίνημά του καθώς ο διαιτητής Εφραιμίδης υπέστη ρήξη αχίλλειου και αντικαταστήθηκε από άλλον ρέφερι.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίζοντας πιεστική άμυνα, τρέχοντας παράλληλα στο ανοιχτό γήπεδο και αξιοποιώντας τον Τσαϊρέλη μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με σκορ 5-18 στο 7'. Η Καβάλα ήταν απελπιστικά άστοχη,με τους Πειραιώτες να παίζουν ομαδικό μπάσκετ και να βγάζουν αιφνιδιασμούς, παίρνοντας πόντους και από τους ψηλούς τους στο "ζωγραφιστό". Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, έχοντας το προβάδισμα το σκορ με 11-24 στο τέλος της περιόδου. Το ματς στο δεύτερο λεπτό διεκόπη για περίπου 10 λεπτά, καθώς υπέστη ρήξη στον αχίλλειο (!) ο διαιτητής Εφραιμίδης, ο οποίος και αντικαταστήθηκε.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καβάλα ανέκαμψε και με ένα γρήγορο 8-0 σερί μείωσε σε 19-24, βρίσκοντας στόχος από τα 6.75 μέτρα. Ο Ολυμπιακός στη συνέχει βρήκε και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι του, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεβε συνεχώς μπάλες και έτρεχε... σφαίρα στον αιφνιδιασμό με τον Στρόμπερι, ξεφεύγοντας με +12 (26-38) στο 18'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρία σερί τρίποντα με πρωταγωνιστές τους Κοστόβ και Ταπούτο, μειώνοντας σε 32-38, με το 32-40 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με ένα 5-0 σερί, χάρη σε τρίποντο του Μάντζαρη και σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Χάντερ, προηγήθηκε με 32-45, με την Καβάλα στο 25' να μειώνει σε 37-45. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, με το τρίποντο του Αθηναίου να διαμορφώνει το 39-45 στο 27', με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 46-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με διάθεση να "καθαρίσουν" το ματς, κάτι που το κατάφεραν, καθώς με τους Τσαϊρέλη, Μάντζαρη και Χάντερ εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (49-67) στο 34', με την διαφορά να φτάνει και στο +21 (50-71) και πάλι με τον δραστήριο Χάντερ, με την Καβάλα να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Καβάλα - Ολυμπιακός 57-71, με το σερί των ερυθρολεύκων να φτάνει το 11-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-71.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 8, Κοστόβ 12, Τζόουνς 5, Ρόμπινσον 7, Ταπούτος 17, Καλαϊτζίδης 1, Γιαννακλιδης 3, Λίβας 2, Δεμερτζής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 13, Μιλουτίνοβ 5, Μάντζαρης 6, Λοτζέσκι 10, Χάντερ 13, Τολιόπουλος, Μουράτος, Αγραβάνης 4, Χάκετ 7, Αθηναίου 9