Τρίτωσε το καλό για τον Εργοτέλη

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Εργοτέλης στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής καθώς επικράτησε στην παράταση με 67-65 (60-60 κ.α.) του Έσπερου Πατρών στο κλειστό του Λίντο.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους, όμως κόλλησαν επιθετικά και επέτρεψαν στον Έσπερο να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει και τη νίκη. Στο τέλος στάθηκαν τυχεροί καθώς οι Πατρινοί θα μπορούσαν να είχαν κάνει την ολική ανατροπή.

Ιδιαίτερα άστοχες ήταν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ να διατηρηθεί χαμηλά. Ο Έσπερος είχε ένα μικρό προβάδισμα και το διατήρησε ως τη λήξη της περιόδου με το σκορ να είναι 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πιο σωστές επιλογές στην επίθεση και αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 15-15 πήραν και τα ηνία με 20-17 με τρίποντο του Καρακωνσταντάκη στο 14’:30’’. Ο Έσπερος με οδηγό τον Καραβανά επανέκτησε το προβάδισμα (20-23), όμως με ένα γρήγορο 8-0 οι γηπεδούχοι πήραν και διαφορά 5 πόντων (28-23) 22’’ για το ημίχρονο που έληξε 28-25.

Με πέντε τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο, ο Εργοτέλης έδειξε να «καθαρίζει» το ματς καθώς βρέθηκε στο +16 (45-29). Στη συνέχεια, όμως έχασε και πάλι την επαφή του με το σκορ κι έτσι ο Έσπερος με επιμέρους 6-21 σερί μείωσε σε 51-50 στο 35’. Το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού και τελικά οδηγήθηκε στην παράταση καθώς παρότι ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 60-57 28’’ για το φινάλε, ο Έσπερος ισοφάρισε με το τρίποντο του Φραντζή στα 20’’, ενώ το τρίποντο του Πετράκη ήταν άστοχο στην εκπνοή.

Στην παράταση οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, όμως τελικά τυχερός στάθηκε ο Εργοτέλης καθώς με τον Σκλήβα να κάνει με 1/2 βολές το 67-66 4’’ για το φινάλε ακολούθησε άστοχο λέι απ του Γκόβα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Μηλαπίδης.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 28-25 (ημίχ.), 49-43, 60-60 κ.α., 67-65.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης 2, Μαχαιριανάκης 2, Χασάπης, Πετράκης 19 (2), Καρακωνσταντάκης 11 (2), Βασιλειάδης 8, Αρναουτάκης 2, Σκλήβας 9 (1), Καραλής 14 (2).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Α. Κεσαπίδης): Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 9, Μαγιντόμπε, Κελεσίδης 2, Τρυφώπουλος, Αγγελόπουλος 4, Καραβανάς 12, Γκόβας 17, Ψαρόπουλος 17 (4), Μακρής 1.