Σπουδαίο διπλό του Απόλλωνα στο Ζηρίνειο

Εξαιρετικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Απόλλων Πάτρας στην έδρα της Κηφισιάς με 82-79 στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην Α1 κατηγορία.

Η αδυναμία των "κόκκινων" να κερδίσουν στο "σπίτι" τους επαναλήφθηκε για μία ακόμη εβδομάδα, με τον Απόλλωνα Πατρών να προστίθεται στη μακρά, πλέον, λίστα των ομάδων που κερδίζουν στα Βόρεια Προάστια (79-82).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα στηρίχθηκε στον -συγκλονιστικό στο ντεμπούτο του- Κέβιν Ντίλαρντ (28π. με 8/13 εντός παιδιάς) και τον -αναγεννημένο- Τόνι Μέιερ (18π.), για να πανηγυρίσει τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της για φέτος. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά τόσο ο Ρόμπερτ Λόουερι όσο κι ο Νίκος Γκίκας αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση της Κηφισιάς.

Καθοριστική αποδείχτηκε η αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου από τον πάγκο της Κηφισιάς στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-40, 58-61, 79-82.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 12 (1), Κασελάκης 10, Χρυσικόπουλος, Χογκ 17 (9 ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7, Λόουερι 21 (3), Στίγκερς Ντ. 3 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης, Σμιθ 9.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Ντίλαρντ 28 (2), Αθανασούλας, Πάλμλαντ 6 (2), Μέιερ 16 (4), Γουντς 6, Σάντλερ 7 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 15 (1), Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου.