Νίκη στο φινάλε για τα Τρίκαλα

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η αναμέτρηση των Τρικάλων με τον Κολοσσό Ρόδου με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 89-86 χάρη στις βολές του Ντάουελ στο φινάλε.

Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 2-10 στο σκορ με τους Λαρεντζάκη και ΜακΓκί, αλλά στη συνέχεια τα Τρίκαλα αντέδρασαν, με τον δραστήριο Κόντζερ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 16-14 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-23, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (23-23).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να έχει μάχες σώμα με σώμα, με τον Μανωλόπουλο με τρίποντο και τον Λαρεντζάκη να φέρνει τον Κολοσσό στο +5 (34-39) στο 16'. Ο Ντάουελ έφερε το σκορ στα ίσα (42-42), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τα Τρίκαλα να προηγούνται στο ματς με σκορ 49-45, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ρόμπινσον με 15 πόντους (3/5τρ).

Στη τρίτη περίοδο, οι Ντάουελ και Κόντζερ έφεραν τα Τρίκαλα στο +7 (59-52), ενώ ο "καυτός" Ρόμπινσον με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-57 (+9) στο 28'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 72-62. Στην τελευταία περίοδο, με νέο τρίποντο του Ρόμπινσον, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με +11 (73-62) στο 32', αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 79-77 στο 37' με τον Ρέλφορντ.

Ο Σόκο έδωσε και πάλι απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του (84-77), αλλά στο 38' ο Άχονεν μείωσε σε 84-81 με τρίποντο. Το παιχνίδι είχε εξέλιξη... θρίλερ μέχρι το τέλος, με τον Λιούις με τρίποντο στα 13'' πριν τη λήξη να φέρνει το σκορ στα ίσα (86-86). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Ντάουελ ευστόχησε στις βολές στα 8'' πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 89-86, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς στη συνέχεια ο Λιούις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων ώστε να στείλει το ματς στη παράταση,

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86