Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στη Γαλατά

Πάλεψε κόντρα στη Γαλατάσαραϊ η ΑΕΚ, όμως δεν μπόρεσε να την κοντράρει γνωρίζοντας την ήττα με 73-86 παρουσία περίπου 10.000 φίλων της στο ΟΑΚΑ.

Η τρίτη ήττα της ΑΕΚ σε επτά ματς του Eurocup δεν είναι καταδικαστική, ωστόσο καλείται πλέον να ψάξει τουλάχιστον μία στα εναπομείναντα ματς με Νίζνι (εκτός), Χάποελ (εκτός) και Νεπτούνας (εντός) για να προκριθεί στους «32».

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ νευρική στο παιχνίδι και ήταν άστοχη (0-9). Οι πρώτοι της πόντοι ήρθαν από βολές του ηγέτη της μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και η Γαλατάσαραϊ βρέθηκε με τρίποντο ακόμη και στο +14 (6-20), την ώρα που οι γηπεδούχοι έσπαγαν τα καλάθια (0/7 τρίποντα). Το τελευταίο δίλεπτο εμφανίστηκε η… κανονική ΑΕΚ και με το δίδυμο Χέρστον-Μαυροκεφαλίδη συμμάζεψε την κατάσταση μέχρι το τέλος της περιόδου (15-23).

Το γκολ-φάουλ του Ντόρσεϊ και το δεύτερο τρίποντο του Μίτσοβ αποκατέστησαν τη διαφορά (15-29) για τους Τούρκους, αλλά η είσοδος Μιλόσεβιτς και Παπαντωνίου μεταμόρφωσε την «Ένωση» που με αιχμές Μαυροκεφαλίδη και Κάρτερ πλησίασε στους έξι (31-37). Ο ασταμάτητος ΜακΚόλουμ οδήγησε την ομάδα του σε ένα 5-0 (33-44) και τελικά στα αποδυτήρια με +9 (37-46).

Η Γαλατάσαραϊ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τέσσερις αναπάντητους πόντους (37-50), αλλά έχασε νωρίς τον Λάσμε που αποβλήθηκε με δύο γρήγορα φάουλ και μια τεχνική ποινή. Χέρστον και Μαυροκεφαλίδης ανέλαβαν ξανά δράση και με τρίποντο του Σάκοτα η ΑΕΚ πλησίασε στους τέσσερις (51-55) και λίγο αργότερα στο καλάθι με τον Αμερικανό φόργουορντ να φτάνει τους εννιά πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο (56-58).

Ένα αμφισβητούμενο φάουλ στον ΜακΚόλουμ και μια τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με δέκα (58-68). Από εκεί και πέρα η Γαλατά έλεγξε απόλυτα την κατάσταση, με την «Ένωση» να κάνει πολλά λάθη, να χάνει πολλά ριμπάουντ και να αστοχεί σε πολλά σουτ, αδυνατώντας να πλησιάσει περισσότερο από το -8. Έτσι οι Τούρκοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τελικό 86-73.

Δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Χέρστον 20, Μιλόσεβιτς 9, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (11 ριμπ.), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Γουόρεν 2.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 12, ΜακΚόλουμ 24, Μίτσοβ 18, Ντόρσεϊ 10, Εντγκέ 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 5, Κοκσάλ 5.