Άνετα ο Ολυμπιακός 83-64 τον Κόροιβο

Ευχάριστο μεσημέρι πέρασε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση με τον Κόροιβο Αμαλιάδας που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ καθώς δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 83-64.

Οι «ερυθρόλευκοι», έφτασαν στις 500 νίκες σε κανονική διάρκεια επαγγελματικού πρωταθλήματος στην ιστορία τους και στις 99 σερί εντός έδρας εξαιρουμένων των πλέι οφ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι τρεις ψηλοί τους, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης και Χάντερ, ενώ άλλη μία θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ανεβασμένος Ντι Τζέι Στρόμπερι. Για τον Κόροιβο που υπέστη την τρίτη του ήττα σε επτά παιχνίδια, θετικοί ήταν οι Ντέιβις και Βασιλόπουλος.

Με σαφή πρόθεση να τροφοδοτηθεί ο Μιλουτίνοφ και 5/6 δίποντα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-2 στο 3΄. Ο Κόροιβος αντέδρασε, έτρεξε στο «ανοικτό» γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε κάποιες κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού και με τον Ντέιβις να σκοράρει συνεχώς, μείωσε σε 15-12 στο 6΄. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στη συνέχεια λύσεις από Στρόμπερι και Παπαπέτρου, έκαναν επί μέρους 9-2 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 24-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος έχασε εντελώς τον ρυθμό του, η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού τον οδήγησε σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με +14 (36-22 στο 15΄).

Τη σκυτάλη από τον Μιλουτίνοφ στο σκορ εντός ρακέτας (οι 20 από τους 44 πόντους προήλθαν από το "ζωγραφιστό") πήρε ο Αγραβάνης. Ο Σφαιρόπουλος λόγω και της εμφανούς κόπωσης των παικτών του, έριξε νωρίς στη μάχη τους νεαρούς Τολιόπουλο και Μουράτο, οι οποίοι σκόραραν και δημιούργησαν αντίστοιχα, για το 44-29 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (53-33 στο 25΄), αφού ο Κόροιβος δε μπορούσε να βρει σταθερά λύσεις στην επίθεση, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Βασιλόπουλου. Το +20 διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε της περιόδου (67-47), με πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τους Αγραβάνη και Τσαϊρέλη. Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο, να έχει ιδιαίτερα ορεξάτο τους Χάντερ και Στρόμπερι και να «σφραγίζει» τη νίκη του με το τελικό… 83-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 67-47, 83-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 13, Τσαϊρέλης 7, Μιλουτίνοφ 12 (11ριμπ.), Μάντζαρης 8 (2), Χάντερ 12 (11ριμπ.), Τολιόπουλος 4, Μουράτος, Αγραβάνης 13 (3), Χάκετ 6, Αθηναίου 3 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (2), Πουλιανίτης 4, Γεωργάκης 6, Βασιλόπουλος 11 (3), Κάουνσιλ 5, Χάρντινγκ 6, Σινετός, Χαριτόπουλος 9, Τρότερ 6, Βαρδακαστάνης, Σλαφτσάκης 1, Μπατής 1.