Μέσα απ’ τα χέρια του έχασε τη νίκη ο ΑΟΧ

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει μία σημαντική εκτός έδρας νίκη έχασε ο ΑΟ Χανιά καθώς κρατούσε το 0-1 που διαμόρφωσε ο Λίτα 40' έως το 86' που ο Καμπάνταης ισοφάρισε.

Με νίκη οι Χανιώτες θα ανέβαιναν στην 4η θέση και θα έκοβαν βαθμούς από την Κέρκυρα που είχε τον τίτλο του φαβορί.

Η Κέρκυρα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήθελε να ανοίξει το σκορ από νωρίς, φτάνοντας κοντά στο γκολ δύο φορές. Αρχικά στο 8' με τον Καμπάνταη και στη συνέχεια στο 11' στη διπλή ευκαιρία των Σουάνη και Μακρίδη, με άπαντες όμως να είναι άστοχοι. Τα Χανιά αν και σε παθητικό ρόλο, κατάφεραν να απειλήσουν στο 37' με τον Λίτα και τον Κουτζαβασίλη να σώζει, κάτι που δεν έκανε στο 40'.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίτα, ο Σερραίος τερματοφύλακας δεν υπολόγισε σωστά, επηρεάστηκε και από τον Γκομές που πέρασε από μπροστά του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον ΑΟΧ να θέλει πλέον στην επανάληψη να κρατήσει το σκορ.

Αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, όπου η Κέρκυρα βγήκε μπροστά και πίεσε για την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν. Παρ' όλα αυτά, η μεγάλη ευκαιρία ήρθε από τους Κρητικούς, όταν στο 61' ο Λίτα βρέθηκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη, αλλά σημάδεψε άουτ.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν και έψαχναν το 1-1, χωρίς όμως να χάνουν ευκαιρίες παρά μόνο κάποια σουτ του Γεωργακόπουλου και μια κεφαλιά του Γκομές που δεν απείλησαν ουσιαστικά. Τελικά, στο 86' ήρθε το γκολ που έδωσε τον βαθμό στους Φαίακες. Σέντρα του Γκομές, κεφαλιά του Γεωργακόπουλου ο Μπλάζιτς απέκρουσε και ο Καμπάνταης με προβολή έκανε το 1-1.

Μάλιστα, οι Φαίακες λίγο έλειψε να φτάσουν και στην ανατροπή, όταν αρχικά στο 87' ο Γκομές πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το σουτ, με τον Μπλάζιτς να του λέει όχι και στο 90' με το σουτ του Καμπάνταη να περνάει ψηλά άουτ. Τα Χανιά σκόραραν στο 89', αλλά ο Παγώνης ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα πριν την δώσει στον Λίτα και σωστά ακυρώθηκε το τέρμα.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άγγελος Διγκόζης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιόγκο, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Κρητικός, Μακρίδης (46' Κόντος), Ζορμπάς, Φάμπιο (46' Καρντόσο), Σουάνης (64' Γεωργακόπουλος), Καμπάνταης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Μπριλάκης, Σαΐν (60' Δεινόπαπας), Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Ν. Νύκταρης (52' Γκέσιος), Μασάδο, Μπουζούκης (64' Σάντερσον), Τσούτσης, Λίτα.

Διαιτητής: Τ. Τίκας (Καρδίτσας) Βοηθοί: Τακόπουλος, Χ. Τίκας (Καρδίτσας)