Ήττα-μαχαιριά για το Ρέθυμνο στο Λαύριο

Μέσα από τα χέρια του έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings τη νίκη στο Λαύριο καθώς αρκετές φορές έχτισε διαφορές, αλλά δεν μπόρεσε να τις διατηρήσει με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 69-67 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε του, όμως η ουσία δεν αλλάζει για την κρητική ομάδα που ήθελε να κάνει μία νέα αρχή από το Λαύριο.

Απόλυτη ισορροπία επικράτησε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με το Ρέθυμνο να διατηρεί μεν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, με πρωταγωνιστές τους Χάροου και Σάφτενααρ, το Λαύριο όμως να βρίσκει απαντήσεις. Από το 12-16 στο 7', οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0 με τρίποντα του Γιαννακόπουλου και η περίοδος έληξη ισόπαλη με 20-20.

Το Ρέθυμνο ήταν ανώτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ορμώμενο από την άμυνά του που κατάφερε να κρατήσει πέντε λεπτά χωρίς πόντους το Λαύριο. Ετσι πήρε μια διαφορά εννέα πόντων, 23-32 και λίγο αργότερο 26-35 στο 18' με τον Ματαλόν να έχει έρθει από τον πάγκο και να δίνει πόντους, όμως, στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και μείωσαν μέχρι το 33-37 της ανάπαυλας.

Το μαχητικό Λαύριο θέλησε με την έναρξη του δεύτερου μέρους να ξανακάνει το ματς ντέρμπι και το κατάφερε πρόσκαιρα ισοφαρίζοντας σε 39-39 με τον Νίξον να δίνει λύσεις από μακριά. Το Ρέθυμνο όμως  είχε συνολικά περισσότερες επιλογές και το έδειξε στα επόμενα λεπτά. Με καλή άμυνα, αλλά και δυνατότητα να παίρνει πόντους από πολλούς διαφορετικούς παίκτες πήρε και πάλι μια διαφορά μέχρι το 43-49 του δεκαλέπτου.

Οι Κρητικοί έφτασαν στο +9 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με το σκορ στο 45-54, αλλά ένα γρήγορο 8-0 του Λαυρίου διαμόρφωσε το 53-54 και έπεισε τους πάντες ότι οι γηπεδούχοι δεν θα παραδίνονταν σε καμία περίπτωση. Το... κυνηγητό συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, το Ρέθυμνο ξέφυγε με 60-54 στο 36'30'', όμως, μόλις ένα λεπτό αργότερα δύο τρίποντα από Περράκη και Γιανγκ δημιούργησαν μία ακόμα ισοπαλία στο 60-60 και 1/2 βολές του Περράκη στο 38' έδωσαν προβάδισμα στο Λαύριο με 61-60.

Ο Κλουφ πέτυχε ένα δύσκολο σουτ σε μια βραδιά που δεν ήταν "ζεστός" και έκανε το 61-62, ο Περράκης και πάλι με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 62-62. Ο Σχίζας επίσης με 1/2 βολές έκανε το 62-63 στα 44'', αλλά ήρθε ο Νίξον με ένα... τρελό τρίποντο να φέρει το Λαύριο στο 65-63. Ο Σχίζας επιχείρησε να απαντήσει με τρίποντο, κέρδισε φάουλ στο σουτ και πήγε για τρεις βολές, ευστόχησε στις δύο και ισοφάρισε σε 65-65.

Στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ ο Γιανγκ κέρδισε φάουλ και πήγε στα 19 δευτερόλεπτα για βολές, τις έβαλε και τις δύο κάνοντας το 67-65 και στέλνοντας τις ομάδες σε νέο τάιμ άουτ. Ό Κλουφ πήρε την επίθεση και το φάουλ, ευστόχησε με... περιπέτεια στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, ο ίδιος και οι συμπαίκτες του... ξέχασα να κάνουν φάουλ, ο Κρούμπαλι δέχτηκε τη μπάλα κάτω από το καλάθι και έκανε το 69-66 κερδίζοντας και το φάουλ. Έχασε τη βολή, αμέσως έγινε φάουλ στο Ρέλφορντ για να μην επιχειρήσει τρίποντο, έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη με το 69-67 και 1,7 να μένουν τη μπάλα να καταλήγει πλάγια για το Ρέθυμνο. Ο Κλουφ επιχείρησε το τρίποντο από την επαναφορά, ήταν τελείως άστοχος και το Λαύριο πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67

Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 21, Κρούμπαλι 9, Νίξον 19, Γιαννακόπουλος 6, Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8, Έβανς

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10, Ρέλφορντ 10, Σάφτεναρ 12, Χάροου 7, Στόουν 12, Σχίζας 6, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλόν 8.