Νίκη... αγνοείται εκτός έδρας για Παναθηναϊκό

Για άλλο ένα παιχνίδι στην Euroleague, το τρίτο στη σειρά, ο Παναθηναϊκός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και υποχρεώθηκε στην 3η του ήττα στη διοργάνωση!

Οι πράσινοι παρουσιάστηκαν πολύ κακοί απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα, κυνηγούσαν το σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του ματς (λόγω της εκνευριστικής αστοχίας τους) κι εν τέλει ηττήθηκαν 71-68, με τους Διαμαντίδη και Πάβλοβιτς να αστοχούν σε τρίποντα για να στείλουν τον αγώνα σε παράταση.

Στο 1-3 το ρεκόρ του τριφυλλιού που… μπαίνει από νωρίς σε περιπέτειες στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας. Τα 5/27 τρίποντα (0/7 Πάβλοβιτς, 1/6 Διαμαντίδης), οι 13/25 βολές(!), η κακή άμυνα και οι αρκετοί παίκτες μακριά απ' τον καλό τους εαυτό αποτυπώνουν πλήρως την εικόνα του Εξάστερου. Ο Φελντέιν είχε 15 πόντους, ο Κούζμιτς έδωσε μάχες στο τέλος.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο και κράτησε τον Παναθηναϊκό ζωντανό αλλά στα κρίσιμα σουτ για να πάει το ματς έστω στην παράταση, τόσο ο ίδιος, όσο και ο Πάβλοβιτς ήταν άστοχοι...

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.

Ζιέλονα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.