Δεν τα κατάφερε στη Ρόδο το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε σήμερα να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ ανδρών, αφού ηττήθηκε στη Ρόδο με 80-67 από τον Κολοσσό, που ήταν ανώτερος.

Το Ρέθυμνο πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης, ωστόσο στη συνέχεια ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός, καθώς μέσω της καλής του άμυνας, προηγήθηκε 14-2 μέσα σε πέντε λεπτά! Οι Κρητικοί αντιμετώπιζαν μεγάλη δυσκολία στην επίθεση και με τον Λαρεντζάκη να παίρνει «φωτιά» έξω 6,75μ., οι Ροδίτες πήγαν αρχικά στο +14 (20-6) και στη συνέχεια στο +18 (26-8). Στα εναπομείναντα λεπτά της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι έριξαν στους 11 πόντους τη διαφορά (27-16).

Ο Κολοσσός κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 (33-16), όμως το Ρέθυμνο έκανε ένα δικό του μίνι-ξέσπασμα, μειώνοντας στους 11 πόντους τη διαφορά (37-26) στα μισά. Όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά «στροφές» και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν επέτρεψαν την περαιτέρω μείωση της διαφοράς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 46-33.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κολοσσό να διατηρεί την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (50-37). Με τα τρίποντα των Γιαννόπουλου και Κορόλεφ το Ρέθυμνο έριξε τη διαφορά στους επτά πόντους (50-43). Το γεγονός αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, οι οποίοι έφτασαν ακόμη πιο κοντά (56-52), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μπήκε με ένα επιμέρους σκορ 6-2, πηγαίνοντας σε μία διαφορά ασφαλείας (62-54), ενώ στη συνέχεια ο Ντέιβις με δικούς του πόντους τον έστειλε στο +12 (68-56). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, πηγαίνοντας στο +13 (75-62), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, οι «θαλασσί» έπαιζαν με το χρόνο και αφού το Ρέθυμνο δεν… προλάβαινε να κάνει την ολική ανατροπή, το ροζ φύλλο πήγε στην ομάδα της Ρόδου με το τελικό 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 46-33, 56-52, 80-67

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 25 (4), Λίντεν, Ρέλεφορντ 12 (1), ΜακΓκί 4, Λιούις 6 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 7 (1), Ντέιβις 20, Γεωργαλλής 1, Αγγελάκος, Άχονεν 5 (1).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 18 (2), Ρέλφορντ 8 (2), Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 8 (2), Κορόλεφ 11 (2), Ματαλών 6 (2), Σχίζας 3, Κουκ 4, Καμπερίδης 2, Πανατεράκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.