Με ανατροπή νίκη στην παράταση το Ηράκλειο

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής το Ηράκλειο, το οποίο επικράτησε στην παράταση με 87-79 του Χολαργού στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 13 πόντους, οι «κυανόλευκοι» γύρισαν το ματς και τελικά έφτασαν και στη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Στη 2η περίοδο, όμως, ο Χολαργός έδειξε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με οδηγούς τους Λάππα, Γιανναλέτσο και Δρόσο κατάφερε να διατηρεί τα ηνία την ίδια ώρα που το Ηράκλειο έκανε αρκετά λάθη και δεν ήταν συγκεντρωμένο στην άμυνα (δέχτηκε 24 πόντους στη 2η περίοδο). Με το τρίποντο του Λάππα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με έξι πόντους (35-41).

Με όπλο τα τρίποντα, ο Χολαργός επέβαλε πλήρως το ρυθμό τους στο 3ο δεκάλεπτο εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους (47-60 και 52-65).

Όταν οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα το σκηνικό άλλαξε και με επιμέρους 21-7 πήρε τα ηνία με 73-72 στο 38'. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τον Λιανό να ισοφαρίζει σε 76-76 και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ηράκλειο με τα τρίποντα των Λιανού, Καραδολάμη και Κουπίδη έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Σοφιανόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-41 (ημίχ.), 55-65, 76-76 κ.α., 87-79.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αυγενικός 11 (1), Πρωτογεράκης, Καραδολάμης 10 (2), Κουπίδης 19 (4), Φραγκιαδάκης 1, Κυρίτσης, Λιανός 22 (3), Μαραγκάκης 4, Πάλλης 20.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Ν. Χατζηπανήγυρης): Τσουβελεκάκης, Λάππας 25 (1), Δρόσος 2, Αγόρης 9 (1), Καρτερής, Μουμπάρακ 13 (3), Παπάς 13 (1), Γραμμάτικας 3 (1), Κιαπέκος, Μπούργανος, Γιανναλέτσος 16 (1).