Σπουδαίο διπλό του Εργοτέλη στο Μενίδι, 1-2 τον Αχαρναϊκό

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο Εργοτέλης στο Μενίδι επί του Αχαρναϊκού με σκορ 2-1 χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσε στο 89ο και 92ο λεπτό με τους Μάνο και Ίνιατς αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3ο με τον Ομπράντοβιτς  και παρότι ο Εργοτέλη στη συνέχεια προσπάθησε να ανασυνταχτεί, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε γκολ  με το Μάνου που ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά και δύο δοκάρια  με τους Δωματά (50΄) και Μάνου (78΄) δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μέχρι τα τελευταία λεπτά…

Φάσεις και γκολ

3'ΓΚΟΛ για τον ΑΧΑΡΝΑΪΚΟ! Ο Ομπράντοβιτς έπιασε το μακρινό σουτ η μπάλα βρήκε και σε παίκτη του Εργοτέλη, ξεγέλασε τον Αθανασίου και κατέληξε στα δίχτυα!

6'Ο Εργοτέλης προσπαθεί να απαντήσει άμεσα, αλλά το σουτ του Παμλίδη περνάει άουτ.

20'Κεφαλιά του Κωστόπουλου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από πλευράς Αχαρναϊκού, πάνω από τα δοκάρια του Αθανασίου η μπάλα.

27'Συρτή σέντρα του Καλογερόπουλου στο ύψος του πέναλτι, ο Παβίσεβιτς βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και άστοχο.

36'Ο Παγούδης διώχνει με δυσκολία σουτ του Κυριακόπουλου και κρατάει το μηδέν.

50'Αγγίζει την ισοφάριση ο Εργοτέλης, αλλά το σουτ του Δωματά σταμάτησε στο δοκάρι του εξουδετερωμένου Παγούδη.

62'Ο Εργοτέλης σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στον Μάνο.

67'Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Παμλίδης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κωστόπουλο και πέρασε ελάχιστα άουτ.

78'Νέο δοκάρι για τον Εργοτέλη! Ο Μάνος από κοντινή απόσταση "σημαδεύει" το οριζόντιο δοκάρι του Παγούδη και το 1-0 για τον Αχαρναϊκό παραμένει

89'ΓΚΟΛ για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Μάνος ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση 90λεπτου φέρνει το ματς στα ίσια για τους κιτρινόμαυρους που άξιζαν βάσει της εικόνας τους την ισοφάριση.

92'ΓΚΟΛ για τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ. Ολική ανατροπή για τους παίκτες του Βέλιτς.  Ο Ίνιατς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά κάνει το 1-2 και "παγώνει" το Μενίδι!

Αχαρναϊκός (Σ. Γκόγκιτς): Παγούδης, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Ιωαννίδης, Αθανασίου, Παβίσεβιτς, Ομπράντοβιτς, Μαρής, Φιγκέιρα, Καλογερόπουλος, Μουστάκης

Εργοτέλης (Γ. Βέλιτς): Αθανασίου, Ρέντζας, Γιαλούσης, Γρομητσάρης, Δωματάς, Αυγενικού, Ντος Σάντος, Κυριακόπουλος, Στεφάνοβιτς, Κ. Καμαρά, Παμλίδης

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Λαμία-Παναιγιάλειος 1-0 (74' Πίντο)

Ζάκυνθος-Ολυμπιακός Βόλου 1-0 (54' Κρολ)

ΑΕΛ-Πανελευσινιακός 3-1 (13', 57' Μαρουκάκης, 67' Λαμπρόπουλος - 65' Μάρτιν Μπλάνκο)

Καλλιθέα-Αν. Καρδίτσας 1-0 (24' Αρναρέλλης)

Αχαρναϊκός-Εργοτέλης 1-2 (3' Ομπράντοβιτς - 89' Μάνος, 90'+1' Ίνιατς)

Αγροτικός Αστέρας-ΑΟ Τρίκαλα 1-2 (76' Τσεμπερίδης - 45' Κουσκουνάς, 66' Γκμπαλέ)