Η Τσέλσι πήρε το ντέρμπι με την Άρσεναλ

Η Τσέλσι πήρε το ντέρμπι του αγγλικού πρωταθλήματος επικρατώντας με 2-0 της Άρσεναλ που τελείωσε το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές στο «Stamford Bridge».

Νίκη πάνω… στην ώρα για την Τσέλσι. Μετά από δύο σερί ήττες, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο σήκωσε κεφάλι και έφτασε στο «τρίποντο» με σκορ 2-0 στο ντέρμπι με την Άρσεναλ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο ματς της επιστροφής του στο παλιό του σπίτι, ο Πετρ Τσεχ είχε αρκετή δουλειά από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι αμυντικοί του ζορίστηκαν πολύ. Τα… αίματα άναψαν στην… εκπνοή όταν ο Ντιέγκο Κόστα προκάλεσε έπειτα από μονομαχία με τον Κονσιελνί την αποβολή του Γκάμπριελ Παουλίστα (45+1'), που δεν μπορούσε με τίποτα να συγκρατήσει τα νεύρα του πάνω στον καβγά.

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα η Τσέλσι έβαλε τα θεμέλια της νίκης στο 53ο λεπτό, όταν ο Ζουμά άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα, οι «κανονιέρηδες» όσο κι αν προσπάθησαν δεν ενόχλησαν ιδιαίτερα τον Κουρτουά ενώ οι ελπίδες τους εξανεμίστηκαν όταν έχασαν και τον Καθόρλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79'. Το τελικό σκορ έγραψε ο Αζάρ, με σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Τσεχ έπειτα από κόντρα στις καθυστερήσεις (90+1').