Νίκησε η Λετονία, το Βέλγιο στο δρόμο της Εθνικής

Το Βέλγιο θα βρει στο δρόμο της η Εθνική μας ομάδα στη φάση των «16» του Eurobasket καθώς η Λετονία επιβλήθηκε 75-64 της Εσθονίας και οι Βέλγοι τερμάτισαν τέταρτοι στον 4ο όμιλο με τον οποίο διασταυρώνεται η γαλανόλευκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λετονούς ήταν ο Στρέλνιεκς με 21 πόντους, ενώ ο Τίμα πρόσθεσε από την πλευρά του άλλους 15. Από τους ηττημένους, οι οποίοι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση κορυφαίος ήταν ο Άρμπετ με 16 πόντους.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Εσθονία στην αναμέτρηση, η οποία πήρε από νωρίς τα ηνία της και κατέφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη (29-15). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους Εσθονούς να φτάνουν ακόμη και στο +16 (25-41), αφού οι Λετονοί ήταν απελπιστικά άστοχοι. Έτσι κύλησε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 44-33 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι Λετονοί μπήκαν… φουριόζοι και με τους Στρέλνιεκς-Τίμα να τους έχουν πάρει από το… χέρι, το σκορ έγινε 47-47 μέσα σε επτά λεπτά! Μάλιστα, οι Εσθονοί είχαν υποστεί… σοκ, με τους διοργανωτές να περνούν μπροστά και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +6 (55-49). Πλέον, τα ηνία του ματς είχαν περάσει στους γηπεδούχους, οι οποίοι διατηρούσαν τους Εσθονούς σε μία απόσταση ασφαλείας (67-60). Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, η διαφορά πήγε στο +11 (71-60), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 33-44, 55-49, 75-64