Πάει και το εμπόδιο της Γεωργίας

Η Εθνική μας ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο  με τη Γεωργία και διατήρησε το αήττητο στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ. Αν και χαλάρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας δε δυσκολεύτηκαν να φράσουν στη νίκη με 68-79 και παραμένουν στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου, ενώ αύριο στις 4μ.μ. θα αντιμετωπίσουν τη Σλοβενία για το 4 στα 4.

Οι διεθνείς μας μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ και βρέθηκαν να χάνουν με 8-6, όμως από εκεί και μετά πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Με εκπληκτικά ποσοστά και τον Νικ Καλάθη να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, η Εθνικής μας έτρεξε ένα σερί 2-17 και βρέθηκε να προηγείται με 10-23 στο 9'. Τα εκπληκτικά της ποσοστά συνεχίστηκαν και στη 2η περίοδο με αποτέλεσμα η υπέρ της διαφορά να πάρει διαστάσεις θριάμβου. Για την ακρίβεια ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 9/12 τρίποντα και 16 ασίστ που αποτυπώθηκαν στο 22-50 του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε και τους 29 πόντους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, αλλά η συνέχεια ήταν απογοητευτική. Οι διεθνείς μας χαλάρωσαν σε άμυνα και επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στη Γεωργία να πιστέψει στην ανατροπή. Με επιμέρους σερί 26-6 οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στους 9 πόντους (48-57) στη λήξη του 30λέπτου με το τρίποντο του Μπουριανάτζε.

Ο Φώτης Κατσικάρης έβαλε τις φωνές και η εικόνα της Εθνικής μας βελτιώθηκε αισθητά στην τελευταία περίοδο. Η διαφορά δεν άργησε να ανέβει σε ασφαλή επίπεδα (52-70) και το τελευταίο πεντάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα παρότι η Γεωργία προσπάθησε ως το τέλος να βάλει δύσκολα στο ελληνικό συγκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).