Ήττα για την Εθνική βόλεϊ

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ στο πρώτο της παιχνίδι με την Ουγγαρία για τα ημιτελικά του European League.

Χάνοντας το πρώτο σετ μέσα απ' τα χέρια της και με… μισή αντεπίθεση στο τέταρτο σετ, η Εθνική βόλεϊ γυναικών δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ουγγαρίας στον πρώτο ημιτελικό του European League

Στο ματς που έγινε στο κλειστό της Μεγαλόπολης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και τελικά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (26-24, 25-19, 22-25, 23-25, 15-11) απ' την πιο έμπειρη Ουγγαρία.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο πρώτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να μην πατάνε καλά στο γήπεδο, όμως μετά 20-14 κατέρρευσε και με δυνατό σερβίς οι Ουγγαρέζες έφτασαν στο 20-19 και τελικά προηγήθηκαν στα σετ. Με μεγαλύτερη ευκολία έγινε το 2-0, ενώ στην συνέχεια ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη.

Οι Ελληνίδες πάλεψαν κάθε πόντο και μετά από δύο σετ «θρίλερ» ισοφάρισαν στα σετ (2-2) στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί υπερίσχυσε η εμπειρία των φιλοξενούμενων που πήραν την πρώτη νίκη στα ημιτελικά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, όμως θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό που θα γίνει την Κυριακή (6/9 - 19.30) στην Ουγγαρία. Για να περάσει στον τελικό θα πρέπει να επικρατήσει 3-0 ή 3-1, ενώ σε περίπτωση που νικήσει με 3-2 σετ το ματς θα κριθεί στο «χρυσό σετ».

Τα σετ: 2-3 (24-26, 19-25, 25-22, 25-23, 11-15)

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 21 (16/35 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (3/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/12 επ., 1 άσο, 38% υπ. - 19% άριστες), Γιώτα 15 (7/18 επ., 1 άσο, 5μπλοκ), Χαντάβα 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (40% υπ. - 27% άριστες) / Νομικού 11 (10/27 επ., 1 άσο, 58% υπ. - 32% άριστες), Κιόση 15 (13/28 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κελεσίδου.

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σόκμαρι 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ, 15% υπ. - 08% άριστες), Σάντορ 22 (18/55 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 64% υπ. - 64% άριστες), Τάλας 5 (3/7 επ., 2 άσοι), Σίλες 2 (2/9 επ.), Ντόμπι 17 (13/18 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πάλαγκ 16 (11/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 16% άριστες), Κιότελ Ντ. -λ (55% υπ. - 27% άριστες) / Λιβάιλ -λ, Κιότελ Ζ., Βατσί 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σάμπο, Σομπατέι.