Άνετα η Τουρκία στην αυλαία του «Ακρόπολις»

Εντυπωσιακή ήταν η Τουρκία στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά «Ακρόπολις» με αντίπαλο τη Λιθουανία. Οι Τούρκοι νίκησαν άνετα με 71-53 και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για μεγάλα πράγματα στο προσεχές Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν ανταγωνιστική για 30 λεπτά (51-49, 30'), αλλά στην 4η περίοδο παρέδωσε τα όπλα στους τυπικά γηπεδούχους. Καλύτερος παίκτης για τους ηττημένους ήταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-24, 51-49, 71-53.

Τουρκία (Αταμάν): Μπαλμπάι 5 (1), Γκιουλέρ 11 (1), Ερσέκ, Ιλιάσοβα 13 (13 ριμπ.), Ερντέν 12, Μαχμούτογλου 12 (3), Μπατούκ, Μοχάμεντ 8, Αλντεμίρ 4, Οξάλ 4, Κορκμάζ.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 7 (1), Ματσιούλις, Γιαναβίτσιους 2, Σεϊμπούτις 12, Σαμπόνις 6, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας 2, Βαλαντσιούνας 14 (9 ριμπ.), Κουζμίνσκας 2, Μιλάκνις 5 (1), Λεκαβίτσιους.