Ξέφρενη πορεία για την Εθνική βόλεϊ

Επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες μετρά από σήμερα η Εθνική Ανδρών, που συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ με "θύμα" αυτή τη φορά τη Λευκορωσία, την οποία νίκησε στη Λαμία με 3-0 και την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο στην ίδια έδρα.

Η Εθνική χρειάζεται πια ακόμη μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης. Η ελληνική ομάδα είχε ρυθμό, πολύ καλό σερβίς και μπλοκ και κυρίως "καθαρό μυαλό" στα δύσκολα σημεία του αγώνα. Στο πρώτο σετ πήρε διαφορά τριών πόντων (11-8) αλλά οι Λευκορώσοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν με 17-18, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα και το σκορ έγινε 22-19 και 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική έκανε "περίπατο", ενώ στο τρίτο υπήρξε ενδιαφέρον μέχρι το 20-18. Εκεί η εκπληκτική άμυνα του Φιλίποφ σε επίθεση πρώτου χρόνου και η εξαιρετική επίθεση του Πρωτοψάλτη από τη γραμμή των 3 μέτρων "τελείωσαν" κάθε ελπίδα των Λευκορώσων.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-21

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 8 (6/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (9/22 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (9/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (3/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (11/17 επ., 1 άσος, 78% υπ. - 33% άριστες), Γκαράς -λ (89% υπ. - 78% άριστες) / Φράγκος 2 (2/6 επ., 56% υπ. - 33% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σιντέλνικοφ): Ράντζιουκ 6 (4/17 επ., 2 άσοι, 36% υπ. - 29% άριστες), Σαράποβιτς 3 (3/10 επ., 13% υπ. - 13% άριστες), Μπούσελ, Βας 1 (1 μπλοκ), Μαρόζοφ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Μίσκεβιτς 15 (14/24 επ., 1 άσος), Μπουντζιούκιν -λ (60% υπ. - 35% άριστες) / Αχρεμ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Λισίνσκας, Ζαμπαρούσκι, Χαράμκιν 1 (1 μπλοκ), Πράνκο