Έχασε από την Λιθουανία η Εθνική Εφήβων

Σε ένα κατάμεστο κλειστό στον Βόλο, η Εθνική ομάδα των Εφήβων έχασε από την αντίστοιχη της Λιθουανίας με 70-64 για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων.

Οι Έφηβοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τον αγώνα, με ένα σερί 0-8 στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ ένα ακόμα (το δεύτερο) τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου έκανε το 2-11 στο 4? . Ένα λεπτό αργότερα ο Σκουλίδας με ένα ακόμα σουτ από το 6.75 έκανε το 4-14 και η εθνική εδραίωσε την διαφορά κυριαρχώντας και στα ριμπάουντ. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η ελληνική ομάδα έδειξε να «κολλάει» και η Λιθουανία χωρίς να κάνει το κάτι εξαιρετικό, μείωσε σε 10-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε δυναμικά και για τις δυο ομάδες με συνεχή κίνηση και πιο εύκολη «πρόσβαση» στο καλάθι, με τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα 8-4 (18-20) σε δυο λεπτά και πέρασε μπροστά 25-23 στο 5λεπτο. Ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ένας πρώτος πονοκέφαλος για τον Ηλία Παπαθεοδώρου αφού φορτώθηκε νωρίς με τρία φάουλ. Ο Λαρούνας Μπελιόσκας πλήγωσε αρκετές φορές την ελληνική άμυνα σε αυτό το διάστημα. Ο Διονύσης Σκουλίδας (9 πόντους, 3 ασίστ) ωστόσο είχε κάποιες απαντήσεις, με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από τις μπάσκετες (6 πόντους, 7 ριμπάουντ) ώστε η ομάδα να πάει στα αποδυτήρια με +4 (32-36).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις δυο πλευρές αφού μετά τα 4 πρώτα λεπτά, το επιμέρους σκορ ήταν 5-5 (37-41) με πολλά άστοχα σουτ, κυρίως από την περιφέρεια για τους Έφηβους. Ένα τρίποντου του Σκουλίδα στο 27?, έδωσε αέρα +7 στην Εθνική (39-46), αλλά η δυστοκία συνεχίστηκε με αποτέλεσμα, 2 λεπτά αργότερα η Λιθουανία να προηγηθεί με 48-46 και να το κρατήσει μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου.

Με νέα σερί 3-9 (51-55) μέχρι το 34΄, η Εθνική ομάδα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ και το μομέντουμ του αγώνα. Η Λιθουανία επέστρεψε με ένα 9-5 στο 37? (60-61), αλλά ο Σκουλίδας με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 60-64. Η Λιθουανία ισοφάρισε σε 64-64 ένα λεπτό πριν από το τέλος και πέρασε μπροστά 66-64 με δίποντο του Βάρνας 24 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ενώ είχε μεσολαβήσει ακόμα ένα σουτ τριών πότων του Σκουλίδα, χωρίς να βρει στόχο.

Ένα λάθος του Χαραλαμπόπουλου 11 δευτερόλεπτα πριν από τέλος, έδωσε στην τελευταία κατοχή στους Λιθουανούς, που οδήγησε σε δυο γρήγορα φάουλ την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου για να στείλει τους αντιπάλους στις βολές. Ο Βάρνας όμως ευστόχησε και στις δυο, κάνοντας το 68-64.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αστόχησε 4 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος σε τρίποντο και ο Βάρνας έβαλε ακόμα δυο βολές, σχεδόν σε νεκρό χρόνο για το 70-64. Οι Έφηβοι αγωνίζονται το Σάββατο με την Βοσνία/Ερζεγοβίνη.

Ο Μαρτίνας Βάρνας ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών με 14 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για την Ελλάδα ο Διονύσης Σκουλίδας είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 10-16, 32-36, 48-46, 70-64.

Στα υπόλοιπα χθεσινά παιχνίδια είχαμε: Γαλλία- Τσεχία 75-38, Ουκρανία- Ισπανία 68- 70, Γερμανία- Μαυροβούνιο 55-64, Τουρκία- Φινλανδία 80-63, Ρωσία- Ιταλία 54-63, Κροατία- Βοσνία/ Ερζεγοβίνη και Λετονία- Σερβία 64-67.