Τέλος το Wimbledon για τον Ραφαέλ Ναδάλ

Το 2012 αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του Wimbledon. Το 2013 στον πρώτο. Το 2014 στον τέταρτο. Φέτος στον δεύτερο ξανά!

Αυτή είναι η πορεία του Ραφαέλ Ναδάλ τα τελευταία χρόνια στο λονδρέζικο major και προφανώς το φετινό σοκ δεν προκαλεί καμία εντύπωση!

Ο Ισπανός επιβεβαίωσε πως… πλέον δεν το 'χει στο γρασίδι, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ (7-5, 3-6, 6-4, 6-4) απ' τον Ντάστιν Μπράουν και αποχωρώντας πρόωρα απ' την Αγγλία.

Ο βασιλιάς στο χώμα δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στο δυνατό σέρβις του αντίπαλου του και παρά την προσωρινή του ισοφάριση εν τέλει υπέκυψε ύστερα από 2 ώρες και 37 λεπτά.

Έτσι, το νούμερο 10 στον κόσμο πάει σπίτι και το νούμερο 102 συνεχίζει, ελπίζοντας πως μπορεί να σοκάρει προσεχώς κι άλλους αντιπάλους του.

Ο Ναδάλ το 2012 είχε αποκλειστεί απ' τον Ροσόλ (Νο100 τότε), ένα χρόνο αργότερα απ' τον Στιβ Νταρσίς (Νο135 τότε), πέρσι απ' τον Νικ Κύργιο (Νο144 τότε) και τώρα πια απ' τον Γερμανό!