Δύσκολα αλλά με ψυχή η Εθνική Εφήβων!

Μπορεί στην πρεμιέρα με την Κορέα να έκανε περίπατο, αλλά απόψε στο δεύτερο παιχνίδι με την Δομινικανή Δημοκρατία, η Εθνική Εφήβων δυσκολεύτηκε πολύ. Είχε όμως ψυχή και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και επικράτησε με 70-65.

Η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση και η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο παιχνίδι με την Σερβία, το οποίο θα γίνει την Τρίτη στις 20:30 στα Δύο Αοράκια.

Το παιχνίδι φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι θα είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Ελλάδα κρατούσε το σκορ με τους Παπαγιάννη και Μήτογλου, με την Δομινικανή Δημοκρατία να είναι εύστοχη στα περιφερειακά σουτ και μάλιστα στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 34-36.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Δομινικανή Δημοκρατία πήγε ακόμα και στο +5 (34-39), όμως η Εθνική μέσω της καλής της άμυνας «απάντησε» με ένα σερί 7-0, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (41-39). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με… πρωταγωνιστές τους Τολιόπουλο και Σταμάτη έφτασαν ακόμα και στο +9 (52-43). Έτσι κύλησαν τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 54-48.

Ο αγώνας είχε δρόμο ακόμη και φάνηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτη περιόδου. Η Δομινικανή Δημοκρατία είχε ήδη αρχίσει να προσπαθεί να μειώσει την απόσταση από την Ελλάδα και φάνηκε να το καταφέρνει στα πρώτα λεπτά της τελικής ευθείας. Μείωσε στο 54-52 (32') και ένα τρίποντο του Μήτογλου στην εκπνοή του χρόνου έδωσε μια ανάσα στην ελληνική ομάδα (57-52, 32'30''). Αυτό που έπρεπε να λειτουργήσει και έδειξε να λειτουργεί ήταν η μεγαλύτερη προσπάθεια στα ριμπάουντ, και η πιο δυνατή άμυνα που οδηγεί σε αιφνιδιασμούς. Τρεις συνεχόμενες τάπες από Παπαγιάννη και Λούντζη ήταν η αφετηρία για να διαμορφωθεί το 61-53 (35'32'').

Το παιχνίδι όμως παρέμεινε ντέρμπι. Δυο βιαστικές επιθέσεις ήταν αρκετές για να διαμορφωθεί το 61-58 (37'50''). Ο Ντόρσεϊ με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το 64-58 (38'), αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τους Δομινικανούς (64-61, 38'10''), οι οποίοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο (65-63, 38'40''). Λίγο αργότερα ο Φελίζ έφερνε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (66-65) με 24'' για το τέλος. Ο Μήτογλου με ½ βολές έγραψε το 67-65 με 22'' για το τέλος. Ήταν όμως πιο ψύχραιμος όταν κλήθηκε και πάλι να πάει στη γραμμή. Με 2/2 βολές έβαλε ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση διαμορφώνοντας το 69-65 με τον Σταμάτη να γράφει το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπολος 10, Λούντζης 4 (3κλ, 2κ), Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9, Μήτογλου 14 (10ρ), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 17, Παπαγιάννης 7 (13ρ), Χαραλαμπόπουλος

Δομινικανή Δημοκρατία (Μερθέδες Ροζάριο): Φλόρες 14, Μάτος, Πολάνκο 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεζ 5, Φελίζ 12, Ροντρίγκεζ 15, Αραούγιο 12, Βαλέρα, Πένα, Νούνιεθ 3