Στο φινάλε η Ιταλία, έκπληξη από την Κίνα

Με δύο συναρπαστικά παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 2ης ημέρας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων U19 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Στο κλειστό στα Δύο Αοράκια η Ιταλία με σουτ στο φινάλε νίκησε με 67-69 την Αυστραλία, ενώ στο κλειστό του  Πανεπιστημίου, η Κίνα έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας με 74-67 την Αργεντινή!

Η Ιταλία επιβλήθηκε της Αυστραλίας με 67-69 και πέτυχε την δεύτερη νίκη της (σε ισάριθμους αγώνες) στην διοργάνωση.

Με όπλο τους την περιφερειακή ευστοχία (είχαν 5/9 στο πρώτο δεκάλεπτο) οι Ιταλοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-16. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες έφταναν με δυσκολία στο καλάθι, ωστόσο, η Ιταλία διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό «χτύπησε» ξανά από τα 6.75μ. και πήγε στα αποδυτήρια με +8π. (37-29, στο 20').

Με άμυνα ζώνης και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κάτω από το καλάθι η Αυστραλία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46 στο 29' και να προσπεράσει για πρώτη φορά με κάρφωμα του ΜακΚέι (50-48) στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους με την Ιταλία να φτάνει στη νίκη με λέι απ του Φλακαντόρι στην εκπνοή.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ανάγια (Παναμάς) Φερνάντεθ (Κόστα Ρίκα)

Δεκάλεπτα: 16-22,  29-37, 50-48, 67-69

Αυστραλία (Καπόρν): Βασίλιεβιτς 16(2), Γκλόβερ, Κρεμπς 2, Γουϊλσον 4, Μπλαγκόγιεβιτς, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 4, Τζ.Γουάιτ 7, Κλαρκ 6(1), ΜακΒέι 18, Γκακ 4, ΜακΚέι 2, Χάντερ 4.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Κόστα 2, Ντελά Ρόσα 6(2), Σεβερίνι 9(1), Λούπουσορ 13(3), Μαστελάρι 6(2), Πικαρέλι 2, Λα Τόρε, Φλακαντόρι 23(3), Λουκαρέλι 3(1), Ρούιου, Τότε 3, Κακάτσι 2

Έκπληξη από τους Κινέζους

Στο Κλειστό Γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Ηρακλείου έγινε ένας ιδιαίτερα σκληρό αγώνας, με μάχες σώμα με σώμα, στα όρια του φάουλ. Οι Κινέζοι όπως και στην πρεμιέρα, με την Ισπανία, έδειξαν ότι διαθέτουν ένα αξιόμαχο σύνολο που θα παλέψει όλα τα παιχνίδια ως το τέλος.

Ο νικητής ουσιαστικά κρίθηκε στα δυο τελευταία λεπτά. Η Αργεντινή έδειχνε έτοιμη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα αφού είχε πάρει διαφορά 7 πόντων (58-65). Η Κίνα όμως μ' ένα εκπληκτικό σερί 16-2 πήρε την νίκη την οποία και πανηγύρισαν έξαλλα οι παίκτες της.

Δεκάλεπτα: 8-13, 32-27, 46-46, 74-67.

Κίνα (Μπίν Φαν): Σούϊ 2, Σουν, Τσάο Ρ. 13 (2), Τσάο Γ. 23 (4), Γιάνκ, Ζοού 5 (1), Σαό 7 (1), Φου 8, Γου 16.

Αργεντινή (Σεμπαστιάν Τζινόμπιλι): Μπαρμπέρο 3 (1), Γκραμάχο 15 (1), Σουρμπρίγκεν 6, Βαουλέτ 16, Κορβαλάν 2, Φερνάντες 3 (1), Φιέλερουπ 7 (1), Βιλντόσα 4, Ντελφίνο, Ρούπτσιτς Βεργκάρα 11, Γκέρχαρντ, Μπέρα Φερνάντες.