Φόρτσαρε στο φινάλε ο Ολυμπιακός για το 1-0

Προβάδισμα στη σειρά των τελικών του ελληνικού πρωταθλήματος πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 76-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για 32 λεπτά, αλλά στο τελευταίο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν φτάνοντας άνετα στο 1-0.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-3 με το τρίποντο του Φώτση στο 3', αλλά με ένα 8-0 σερί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-3. Η συνέχεια ανήκε στους «πράσινους», οι οποίοι με ένα σερί 12-0, προηγήθηκαν με 15-8 στο 9?.

Με δύο τρίποντα από Μπλουμς και Φώτση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-10 στο 11?, δείχνοντας να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι. Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και δια χειρός Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στους "ερυθρόλευκους", ενώ ήταν αυτός που τράβηξε σχεδόν μόνος του το κουπί στην επίθεση. Με τρομερό σερί 18-0, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 28-23 στο 17?, ωστόσο δεν έμελλε να κρατήσουν για πολύ το προβάδισμα, καθώς με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-33.

Όσα τρίποντα δεν έβαλε ο Ολυμπιακός στο πρώτος μέρος, άρχισε να βάζει στο δεύτερο. Ο Πρίντεζης πήρε φωτιά στην επίθεση και με δύο τρίποντες "βόμβες" του αλλά και μία από τον Μάντζαρη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους (47-38) στο 25?. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού ήταν καυτός και έστειλε τη διαφορά στο +12 (51-39) στο 26?, ωστόσο κάπου έκει ήρθε η απάντηση του Παναθηναϊκού αυτή τη φορά. Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να ζωγραφίζει στο παρκέ και τον Φώτση να τον πλαισιώνει αρμονικά στη ρακέτα του "τριφυλλιού", οι "πράσινοι" ψαλίδισαν τη διαφορά στους 3 (53-50), με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-50, χάρη σε δύο βολές του Λοτζέσκι.

Με σερί 5-0, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διψήφια διαφορά (60-50) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Παναθηναϊκός, με δικό του σερί 5-0, μείωσε σε 60-55 στο 32?. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν να σφυροκοπούν την άμυνα του Παναθηναϊκού και με γρήγορο σερί 7-0, ξέφυγαν με 12 πόντους (67-55) στο 34?.

Ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι ανέβασε και τη διαφορά στους 14 πόντους και έφτασε με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση και στο 1-0 της σειράς των τελικών.

Δεκάλεπτα: 10-17, 33-34, 55-50, 76-70.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 2, Ντάνστον 13(12 ριμπ.), Σπανούλης 7(2/11 σουτ), Ντάρντεν 4, Σλούκας 16(1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 13(2), Πρίντεζης 12(2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 5(1).

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Σλότερ, Μποχωρίδης 5(1), Γιάνκοβιτς 8(2), Φώτσης 15(2), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 23, Διαμαντίδης 7(1), Μπλουμς 6(2), Κούπερ 2, Μόργκα