Από το κακό στο χειρότερο η Φενέρ στο μπάσκετ

Λίγες ώρες μετά το διαζύγιο με τον μεγάλο χορηγό της, την Ούλκερ, η Φενέρμπαχτσε έχασε το πλεονέκτημα έδρας με την ήττα στην Πόλη από την Καρσίγιακα με 97-96 στην παράταση, για τα ημιτελικά των play offs του τούρκικου πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας βρέθηκαν στο -15 στο πρώτο ημίχρονο (36-51) και στο -10 (70-80) τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά έστειλαν το ματς στην παράταση με φόλοου του Βέσελι στα 2'' για τη λήξη (85-85). Στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο του Μαχμούτογλου στα 8'' πέρασαν μπροστά (96-95), αλλά ο Ντίξον με δύο βολές χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, αφού ο Γκάουντλοκ στην εκπνοή αστόχησε σε τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον με 27, ενώ ο Παλάσιος πρόσθεσε 22 και ο Χερσέκ 19. Από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 25, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στο ίδιο γήπεδο τη Δευτέρα, ενώ τρεις μέρες μετά η σειρά θα μεταφερθεί στη Σμύρνη.