Έγραψε ιστορία η Ινβερνές

Το πρώτο κύπελλο της ιστορίας της πανηγύρισε η Ινβερνές στη Σκωτία καθώς παρότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες επικράτησε με 2-1 της Φόλκερκ σε ένα φοβερό τελικό.

Νίκησε την προϊστορία κόντρα στην Φόλκερκ, την ψυχολογία μετά από αποβολή και γρήγορη ισοφάριση, αλλά και τις απουσίες. Μετά απ' όλα αυτά η Ινβερνές επικράτησε 2-1 στον τελικό του «Χάμπτεν Παρκ» και σήκωσε με... μαγκιά το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της.

Οι «καθολικοί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως έπρεπε να περάσουν 38 λεπτά για να το επιβεβαιώσουν με γκολ του Γουάτκινς που άνοιξε το σκορ.

Η υπεροχή της απειλήθηκε στο 75', όταν ο Τρεμάρκο είδε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του για περίπου δέκα λεπτά. Η ψυχρολουσία ήρθε άμεσα, αφού έξι λεπτά αργότερα η Φόλκερκ το εκμεταλλεύτηκε για το 1-1, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι αποδείχτηκαν σκληρά καρύδια.

Ο Τζέιμς Βίνσεντ στο 85' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην Ινβερνές τον πρώτο τίτλο της 20χρονης ιστορίας της ομάδας.