«Ζωντανό» για την πρόκριση το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Α1  του μπάσκετ καθώς επικράτησε με 65-61 του ΠΑΟΚ στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη, ισοφάρισε σε 1-1 την προημιτελική σειρά και επιστρέφει την ερχόμενη Τρίτη στην Πυλαία για να διεκδικήσει το διπλό πρόκρισης που έχασε στις λεπτομέρειες την περασμένη Τετάρτη.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, αλλά η ρεθυμνιώτικη ομάδα έδειξε να το θέλει περισσότερο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια με το σκορ να είναι 51-48 στο 30'.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου το Ρέθυμνο ξέφυγε με 59-50 στο 33'. Για τα επόμενα τέσσερα λεπτά, όμως έμεινε άποντο δίνοντας τη δυνατότητα στον  ΠΑΟΚ να μειώσει σε 60-59 3':35'' για το φινάλε.

Ένα καλάθι του Κάουνσιλ και δύο βολές του Κράβιτς επανέφεραν τους γηπεδούχους στο +5 (64-59) και παρότι ο Βον μείωσε σε 64-61 με γκολ φάουλ, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε κάτι περισσότερο όντας άστοχος σε σουτ και βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 31-33 (ημίχ.), 51-48, 65-61.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας 7, Σάφτεναρ 9 (2), Κάουνσιλ 5, Άλεν 2, Καλαμπόκης 12, Φαγιέ 16 (2), Χείλαρης, Κράβιτς 10, Χόλις 2

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 11 (1), Λάνγκφορντ 6, Λιάπης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 8, Όντουμ 4, Βον 18, Χαριτόπουλος 3 (1), Σαλούστρος