Έχασε μοναδική ευκαιρία το Ρέθυμνο

Απίστευτη ευκαιρία έχασε το Ρέθυμνο να φύγει με τη νίκη από την Πυλαία και να αποκτήσει πλεονέκτημα όσον αφορά στην πρόκριση στα ημιτελικά της Α1 του μπάσκετ. Η κρητική ομάδα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους κόντρα στον ΠΑΟΚ, ήταν στο +10 στο 31', αλλά η αδυναμία να σκοράρει στα τελευταία λεπτά του στοίχησαν μία σπουδαία νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Δικέφαλος έδειξε να ελέγχει το ματς, ενώ προηγήθηκε με 22-15. Με οδηγό τον Σάφτενααρ το Ρέθυμνο επέστρεψε στο ματς, ενώ πήρε και τα ηνία με 25-28. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 29-29, όμως η 3η περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, οι οποίοι με 15 αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν με 29-44 στο 25'.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του και αυτοί ανταποκρίθηκαν. Απάντησαν με δικό τους 8-0 για να ρίξουν τη διαφορά στους 7 (37-44 στο 27') αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περαιτέρω με τους φιλοξενούμενους να τη διατηρούν απόσταση ασφαλείας (39-46) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολλανδός σέντερ του Ρεθύμνου επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο στο 31' (39-49) αλλά ήρθε άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους καθώς Όντουμ και Μπρέμερ χτύπησαν επίσης από μακρινή απόσταση και η ψαλίδα έκλεισε στους 4 (45-49 στο 32'). Δύο λεπτά ξηρασίας ακολούθησαν με τις δύο ομάδες να είναι τρομερά άστοχες τόσο εντός παιδιάς όσο και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να έρθει ο Κάρτερ στο 34' και να μειώσει ακόμα περισσότερο (47-49).

Οι Κρητικοί τα είχαν χαμένα και μετά το λάθος του Φαγιέ, και το άστοχο σουτ του Λάνγκφορντ, ο Χαριτόπουλος μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ για να ισοφαρίσει εκ νέου (49-49) και στη συνέχεια ο Μπρέμερ να βάλει μπροστά την ομάδα του ύστερα από 16 λεπτά αγώνα (51-49 στο 36'). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έμεινε άποντη για έξι ολόκληρα λεπτά προτού ο Χόλις ευστοχήσει σε δύο βολές για να κάνει το 51-51. Τα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης προμηνύονταν θρίλερ.

Ο Άλεν έδωσε κεφάλι στο Ρέθυμνο (51-53 στο 37') αλλά ο δικέφαλος απάντησε με σερί 7-0 και αποκορύφωμα του τρίποντο του Δέδα,  που του έδωσε ανάσα 5 πόντων (58-53 στο 38΄). Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι από τις βολές και με πρωτοστάτη τον Μπρέμερ κατάφεραν να αυξήσουν την απόσταση τους στο +8 (64-56) 22 δεύτερα πριν το τέλος εκμεταλλευόμενοι νέο λάθος του Φαγιέ, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Μητσόπουλος - Τζαφλέρης.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-29, 39-46, 66-59.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 13 (1), Λάνγκφορντ 12 (12ρ.), Κάρτερ 7 (1), Τσόχλας, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 2, Όντουμ 10 (2), Βον 5, Χαριτόπουλος 7, Σαλούστρος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας, Σάφτενααρ 20 (2/4 τρ.-9ρ.), Κάουνσιλ 18 (2), Άλεν 5 (1), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 6 (1), Σίννης, Χείλαρης, Κράβιτς, Χόλις 2.