Κόλλησαν στο 0-0 Ξάνθη και Αστέρας Τριπ.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Skoda Ξάνθης με τον Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια

Ο Αστέρας κατάφερε, παρά τις πολλές του απουσίες αλλά και το γεγονός ότι έπαιξε από το 71' με δέκα παίκτες, να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς στο ξεκίνημα, πέτυχαν ένα γκολ στο 9' με τον Ράνο το οποίο όπως φάνηκε από το ριπλέι κακώς ακυρώθηκε, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους. Ούτε τη μεγαλύτερη από όλες που τους δόθηκε στο 32', με τον Κλέιτον να αστοχεί στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μπέλιτς σε ανατροπή του από τον Αλόκο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, αλλά στο 37' είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόλε να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τον Πάρα. Η αποβολή του Γκοϊάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άφησε τον Αστέρα με δέκα παίκτες και τον περιόρισε ξανά, όμως, η Ξάνθη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι έπαιξε στο τελευταίο 20λεπτο με παίχτη παραπάνω, συνεπώς το 0-0 ήταν φυσική συνέπεια του αγώνα…

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Τριάδης, Γουάλας, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (76΄ Βασιλακάκης), Κλέιτον, Γούτας, Μπέλιτς (70΄ Καπετάνος), Ράνος (67΄ Βάλτερ)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Μουνάφο (69΄ Φερνάντες), Αλόκο, Μάσα, Ρόλε, Τσοκάνης, Λομπάτο (65΄ Γιαννιώτας), Φακούντο Πάρα (74΄ Ζησόπουλος), Λούι, Γκοιάν, Ιγκλέσιας