Νίκη σωτηρία για ΟΦΗ, 95-89 την Δόξα Λευκάδας

Τεράστια νίκη, με την οποία αγκάλιασε την σωτηρία στην Α2 Κατηγορία Μπάσκετ, πανηγύρισε σήμερα ο ΟΦΗ στο κεκλεισμένων των θυρών ΒΑΚ, επικρατώντας με 95-89 της Δόξας Λευκάδας.

Με ψυχωμένο παιχνίδι και ηγέτη για άλλη μια φορά τον Λιανό (πέτυχε 37 πόντους!), ο ΟΦΗ έφτασε σε αυτή την σπουδαία νίκη και έτσι απαλλάχθηκε από το άγχος στις αγωνιστικές που απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος...

Η Λευκάδα έδειξε να ελέγχει το ματς στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-14 στο 5'. Σιγά-σιγά όμως οι παίκτες του ΟΦΗ ανέβασαν την απόδοσή τους και με όπλο τα τρίποντα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-16. Η Δοξα Λευκάδας μείωσε σε 21-20 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τα τρίποντα του Λιανού εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (40-29) στο 17'. Με σκόρερ τον Κυρίτση η Δόξα μείωσε σε 42-39, αλλά το τρίποντο του Στυλιανού έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον ΟΦΗ στο ημίχρονο (45-39).

Η κρητική ομάδα βρέθηκε και στο +14 (57-43) στην 3η περίοδο, όμως σιγά-σιγά η Δόξα ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 59-55 στο 28'. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στυλιανού το 30λεπτο έληξε 66-57.

Απίστευτο ματς έγινε στην τελευταία περίοδο με τη Δόξα να έχει 7/8 τρίποντα, αλλά τον ΟΦΗ να αντέχει χάρη στον επιθετικό οίστρο του Λιανού. Η Δόξα μείωσε ακόμα και στο καλάθι (83-81 και 86-84), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τα μεγάλα σουτ του Λιανού που τους διατήρησε σε τροχιά νίκης, στην οποία και έφτασαν τελικά.

Δεκάλεπτα: 21-16, 45-3966-57, 95-89.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Τσαρούχα-Παπαθανασίου .

ΟΦΗ (Τακιανός):  Μποχωρίδης 10, Σταμπουλής 4, Μαυρογιάννης 11, Στυλιανού 21 (5/9 τριπ.), Λιανός 37 (5/7 τριπ.), Κιτσούλης 4, Χάλαρης 8, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Μάρτζος 12 (3), Μουράτιδης 9 (3/4), Κυρίτσης 29 (3), Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 6, Σκλάβος 20 (2/5 τριπ.), Βαγενάς 3 (1), Αποστολίδης 10.