Πρώτο βήμα από την Ρεάλ Μαδρίτης

Έστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 80-71 της Αναντολού Εφές στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες, με την Ρεάλ να ξυπνά στην τρίτη περίοδο και έκτοτε να μην ξανά χάνει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, ενώ από την άλλη μεριά οι Τούρκοι, κρατούν την πολύ καλή δεύτερη περίοδο.

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα των Τούρκων που με το τρίποντο του Ντρέϊπερ άνοιξε το σκορ, κάνοντας 3-0, όμως πολύ γρήγορα ήρθε το παιχνίδι στα ίσα, αφού μόλις στο 2? το σκορ έγινε 7-7. Από κει και πέρα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι και το 8? όταν οι Μαδριλένοι χάρη στο τετράποντο του Ρίβερς (τρίποντο και φάουλ του Περπέρογλου) έφτασε την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο πρώτο δεκάλεπτο, στο +4 (18-13).

Γενικά η Ρεάλ ζορίστηκε αρκετά στην πρώτη περίοδο, αφού δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό της Εφές, δεν μπόρεσε να κάνει, αυτό που μοιάζει να είναι το σήμα κατατεθέν της ομάδας, δηλαδή δεν έβγαλε ούτε μια φάση στο ανοιχτό γήπεδο, παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί υπερτερούσαν στα ριμπάουντ.

Στη δεύτερη περίοδο στην οποία άνηκε ολοκληρωτικά στην Εφές, η Ρεάλ συνέχισε να βρίσκεται σε "λήθαργο" μη μπορώντας να ακολουθήσει τον ρυθμό των παικτών της τουρκικής ομάδας, με τον Ερτέλ να κάνει αρκετά καλό παιχνίδι, που μπορεί να μην είχε πολλούς πόντους (μόλις 4 στα πρώτα 18 λεπτά) αλλά είχε 7 ασίστ.

Η Εφές μάλιστα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο +6 (33-27) αρχικά στο 15?, ενώ η μέγιστη διαφορά ήταν στο +11 (38-27) στο 17?. Το μόνο που κατάφερε η "βασίλισσα" ήταν να κάνει ένα ξέσπασμα στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου και πάει στα αποδυτήρια, ηττημένη με 43-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Μαδριλένοι έκλεισαν με θετικό πρόσημο το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν αυτοί που μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να μειώσουν την διαφορά και όχι μόνο το κατάφεραν, αλλά με ένα σερί 11-2 στα πρώτα 4 λεπτά, η διαφορά των 8 πόντων που είχε η Εφές "εξανεμίστηκε" και έγινε το σκορ 46-45 στο 24?. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο ακόμα και στο +8 (59-51) και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 61-53, έχοντας σε πολύ καλή διάθεση τον Ρίβερς, ο οποίος στα πρώτα 30 λεπτά είχε 18 πόντους με 5/6 τρίποντα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ρεάλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά στο +10 (63-53). Στα επόμενα λεπτά η Εφές έκανε μια μικρή αλλά καλή αντεπίθεση και μείωσε μέχρι και τους 6 πόντους (66-60). Έκτοτε η βασίλισσα κρατούσε σταθερά την διαφορά και έφτασε σε μια αρκετά δύσκολη ναι μεν αλλά σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-43, 61-53, 80-71.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 21 (6), Φερνάντεζ 10 (2), Νοτσιόνι 6, Ματσιούλις 3, Ρέγιες 12, Ροντρίγκες 5 (1), Αγιόν 14, Κάρολ 3, Γιούλ 6 (1), Μπορούσης, Σλότερ.

ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 11 (1), Περπέρογλου 5 (1), Μπατούκ 5 (1), Σάριτς 13 (2), Ντρέϊπερ 6 (2), Κρστιτς 9, Λάσμε 6, Γιάννινγκ 6, Ερτέλ 4 (11 ασ.), Μπιέλιτσα 6.