Ισόπαλο 0-0 το ντέρμπι της Μαδρίτης

Μπορεί φέτος η Ατλέτικο Μαδρίτης να είχε πάρει τον αέρα της συμπολίτισσας Ρεάλ, με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, όπως η ομάδα του Αντσελότι όχι απλά στάθηκε όρθια στο Βιθέντε Καλντερόν, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο 0-0 αλλά να δικαιούται και τη νίκη!

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση της «βασίλισσας» για έναν ρόλο. Οι «μερένχες» έκλεισαν στο μισό γήπεδο την ομάδα του Σιμεόνε, με τον Όμπλακ να την κρατάει όρθια.

Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο στο δεύτερο 45λεπτο, με τα νεύρα να κυριαρχούν. Στο φινάλε οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το ματς.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμπι, Σουάρεθ, Κόκε (83' Τόρες), Τουράν, Γκριεζμάν (77' Ραούλ Γκαρθία), Μάντζουκιτς

ΡΕΑΛ (Κάρλο Αντσελότι): Κασίγιας, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ (85 Αρμπελόα), Μαρτσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Χάμες, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (75' Ίσκο)