Ξέσπασε στα Τρίκαλα η Νέα Κηφισιά

Άνετη νίκη πέτυχε η Νέα Κηφισιά με 81-72 επί των Τρικάλων στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Οι διαδοχικές ήττες είχαν φέρει απογοήτευση στο στρατόπεδο της Νέας Κηφισιάς. Η ομάδα των βορείων προαστίων αναζητούσε ένα "ξέσπασμα". Και το βρήκε απέναντι στα Τρίκαλα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα και δίχως να απειληθούν από τους Θεσσαλούς έφτα;σαν σε μία ακόμα επικράτηση με 81-72.

Με τη νίκη αυτή οι "κόκκινοι" αποφεύγουν τις περιπέτειες όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Για να έρθει η επικράτηση αυτή χρειάστηκε η εμφάνιση των Ντούβνιακ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Μαυροειδή (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ), αλλά και η επιστροφή του Νίκου Λιακόπουλου, που πρόσθεσε 10 πόντους και 4 ασίστ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι χάρη σε Χάρις και Πάνο πήραν τα ηνία του αγώνα (2-4, 2'). Ο Νίκος Λιακόπουλος μπήκε στην... εξίσωση και με την βοήθεια του Μπάρλου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (8-4, 4'). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα με τον Μαυροειδή (10-6, 5'). Ο Σάιλας φώναξε "παρών" και ανέβασε τη διαφορά (12-6, 6').

Τα τρίποντα έδωσαν λύση στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και με τους Ντούβνιακ και Ψαθά να είναι αποτελεσματικοί, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (20-10, 9'). Ο Αλεξάντερ μείωσε προσωρινά, αλλά με 2 βολές του Δημήτρη Μαυροειδή ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο η Κηφισιά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με προβάδισμα 10 πόντων (22-12).

Ο Δημήτρης Μαυροειδής μπήκε με την ίδια φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με δικές του προσπάθειες, αλλά και τη βοήθεια του Εξέβιερ Σάιλας, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (31-16, 12'). Με Χολ και Χάρις οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (33-22, 14'). Από εκείνο το σημείο ο έλεγχος πήγε για τα καλά στα χέρια των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Λιακόπουλος και Ντούβνιακ "έτρεξαν" επί μέρους 8-0 και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, τους 19 πόντους (41-22, 16'). Το σκηνικό δεν άλλαζε, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο, χάρη στον Ψαθά (47-29, 19'). Το ημίχρονο, όμως, έκλεισε με τους Τρέισι και Ίνγκραμ να μειώνουν, με επί μέρους 4-0, σε 47-33. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το εκπληκτικό 15/21 δίποντα, το οποίο τους έδωσε τη δυνατότητα να "χτίσουν" τόσο υψηλό προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μπάρλος ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (52-33, 21'). Η αντίδραση, όμως, από πλευράς Τρικάλων ήταν άμεση. Ο Πάνος έκανε την αρχή (52-35, 22'). Οι Ματαλών, Χολ και Τσούπκοβιτς ακολούθησαν με σερί 8-0 και τα Τρίκαλα επέστρεψαν για τα καλά (54-43, 26').

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ντέιβις και Ψαθάς με επί μέρους 4-0 έφεραν τη διαφορά ξανά στους 15 πόντους (58-43, 27'). Ο Τσούπκοβιτς προσπάθησε να μειώσει ξανά, για την ομάδα του, όμως ο Ντούβνιακ έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους για το 64-50, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι ισορροπίες ήταν ίδιες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Παρά τις προσπάθειες των Χάρις και Χολ να μαζέψουν τη διαφορά, οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο (67-54, 33'). Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο με Χολ και Τσούπκοβιτς (68-58, 34'). Με προσπάθειες του Μπάρλου, όμως, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου για τη Νέα Κηφισιά (72-58, 36'). Οι Μπάρλος και Σάιλας με δικές τους προσπάθειες διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας (76-60, 37').

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να μαζέψουν τη διαφορά. (78-66, 1'10'' για το τέλος). Το καλάθι και φάουλ του Σάιλας, ωστόσο, "σφράγισε" τη νίκη της ομάδας του για το 81-66, 48'' πριν το τέλος. Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τη Νέα Κηφισιά να επιστρέφει στις νίκες με 81-72.

Δεκάλεπτα: 22-12, 47-33, 64-50, 81-72.

Κηφισιά: Σάιλας 14(2), Λιακόπουλος 10(4ασ), Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 14(5ρ), Ψαθάς 11(1), Μελισσαράτος 1, Άντερσον 2, Ντούβνιακ 12(2τρ, 5ρ, 5ασ), Ντέιβις 4, Μπάρλος 13(1), Βασιλόπουλος

Τρίκαλα: Ίνγκραμ 6(1τρ, 6ασ), Νικολόπουλος, Τρέισι 4, Χάρις 15(1), Τσούπκοβιτς 10(1τρ, 8ρ), Πάνος 6, Σπανός, Ματαλόν 6, Βαρυτιμιάδης, Χουχούμης 2, Αλεξάντερ 7, Χολ 16(10ρ, 5ασ)