Φιγουράρει στην 5η θέση ο ΑΓΟΡ!

Ο Πανελευσινιακός είχε το κίνητρο της... επιβίωσης στο "Μελίνα Μερκούρη" όμως το Ρέθυμνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από την φιλοξενούμενη ομάδα, επικρατώντας με 85-67 και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα ανέβηκε στο 10-10 και πλέον φιγουράρει στην πέμπτη θέση της κατάταξης ενώ ο Πανελευσινιακός έπεσε στο 5-15 και παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Ο Βίνσεντ Κάουνσιλ ήταν πρώτος σκόρερ του Ρεθύμνου με 16 πόντους (3/4 βολές, 3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) ενώ είχε ακόμα 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ κι 1 κόψιμο σε 26'33" συμμετοχής.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι Κρητικοί και κράτησαν χωρίς καλάθι τους αντιπάλους τους για τα πρώτα τριάμισι λεπτά (6-0). Ο Βασιλόπουλος σημείωσε τους πρώτους τέσσερις πόντους του Πανελευσινιακού, όμως μετά το καλάθι του Τζόνσον (10-6) δεν μπόρεσε να σκοράρει για τα επόμενα τρία λεπτά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν άριστα οι γηπεδούχοι και με ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα 13 πόντων (19-6), το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-8).

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εμφανώς καλύτεροι στην επίθεση, όμως στην άμυνα δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τις προσπάθειες του Ρεθύμνου. Οι δύο ομάδες σκόραραν συνεχώς μέχρι το 15', όταν και οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά στο +14 (31-17). Ο Πανελευσινιακός μείωσε προσωρινά με τον Βίνσεντ Σίμπσον (31-20), όμως μετά τη βολή του Μάρκοβιτς "σίγησε" για ακόμα μία φορά στην επίθεση. Έτσι, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου με ένα σερί 8-0 πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας πλεονέκτημα 21 πόντων (43-22), με πρώτο σκόρερ τον Κάουνσιλ με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα 27 πόντων (53-26) στο 24'. Μετά τις βολές του Τρέβορ Σίμπσον (57-31), οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έδειξαν "σημεία ζωής" και με ένα σερί 7-0, "κατέβασαν" τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (57-38). Οι δύο Σέρβοι των φιλοξενουμένων, Μίτροβιτς και Μάρκοβιτς, έκαναν ότι μπορούσαν και μείωσαν ακόμα περισσότερο την απόστασή τους από το Ρέθυμνο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-47).

Ο Μίτροβιτς έφερε τη διαφορά στο -14 (66-52) με το… καλημέρα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Ρεθυμνιώτες απάντησαν με ένα σερί 5-0 (71-52). Αν και ο Πανελευσινιακός μείωσε πάλι στο -14 (71-57), οι γηπεδούχοι σταμάτησαν τις όποιες βλέψεις για "ανατροπή" με δύο τρίποντα από τον Καλαμπόκη και τον Σάφτενααρ, φτάνοντας στο +20 (77-57) στο 36' και λίγο μετά στο +21 (83-62). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη με 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-22, 64-47, 85-67

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Τ. Σίμπσον 15, Σχίζας 5, Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 12, Κάουνσιλ 16, Άλεν 2, Καλαμπόκης 9, Φαγέ 13, Χείλαρης, Κράβιτς, Δουλγεράκης 2

Πανελευσιακός (Κουστένης): Μίτροβιτς 19, Βασιλόπουλος 7, Λούμπι 3, Αθανασούλας, Μάρκοβιτς 11, Δορκοφίκης 5, Τζόνσον 7, Οφοέγκμπου 7, Αβραμίδης, Β. Σίμπσον 8