Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε άλλη μια ήττα στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκας (την 3η συνεχόμενη), καθώς έχασε 76-70 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Οι «πράσινοι» μπορεί να διατηρήθηκαν στην 4η θέση του ομίλου τους, που οδηγεί στην πρόκριση στα πλέι οφ, ωστόσο πρέπει από' δω και στο εξής να παρουσιαστούν ιδιαίτερα προσεκτικοί για να μην την… πατήσουν.

Προφητικό αποδείχθηκε το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός σημείωσε το πρώτο του καλάθι στα 6:32, αφού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο σκοράρισμα και σαν να μην έφτανε αυτό: η αμυντική λειτουργία του ήταν μετριότατη στο πρώτο ημίχρονο (η Ζαλγκίρις μάζεψε τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα 11 λεπτά).

Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στα ποσοστά έξω από τη γραμμή των τριπόντων (54% η λιθουανική ομάδα με πρωτεργάτη τον Γουίλ Τσέρι, μόλις 16% οι πρωταθλητές Ελλάδας) συνέβαλε στο 39-28 των πρώτων δύο δεκαλέπτων.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το τρίποντο του Αρτούρας Μιλάκνις έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+14), αλλά ένα σερί 0-13 συνέφερε τον Παναθηναϊκό, σε μία περίοδο που έβαλε 27 πόντους (28 είχε στο πρώτο μέρος) και είχε 6/8 τρίποντα!

Οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν πόντο-πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, το "τριφύλλι" πήρε το προβάδισμα (66-64) με δύσκολο καλάθι του Παππά, ωστόσο ένα σερί 6-0 έβαλε σε θέση οδηγού την Ζαλγκίρις, η οποία εν τέλει εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη των "πρασίνων" στο φινάλε και επικρατώντας 76-60 πανηγύρισε την 100ή της νίκη στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70

Ζαλγκίρις: Τσέρι 18, Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14, Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 12, Άντερσον 13, Ουλανόβας 3.

Παναθηναϊκός: Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 3, Νέλσον 1, Παππάς 21, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαουάλ 2.