Με Βεζένκοφ νικητής ο Άρης με Κόροιβο

Παραμένει στο κυνήγι της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 του μπάσκετ ο Άρης μετά τη νίκη του με 80-59 επί του Κόροιβου. Μεγάλος πρωταγωνιστής και σε αυτό το παιχνίδι των «κίτρινων» ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ που πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τον Κόροιβο να κοιτάζει στα μάτια τους γηπεδούχους και να μην τους αφήνει να ξεφύγουν στο σκορ. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου, μάλιστα, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20-16. Ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-34.

Στην επανάληψη, οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν αποφασισμένοι να αποδείξουν ποιο είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση και με σερί 10-0, προηγήθηκαν με 45-34 στο 22?. Ο Κόροιβος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο ο Άρης δεν είχε άλλη όρεξη για αστεία. Ανέβασε τη διαφορά στο +16 (59-43) στο τελός του τρίτου δεκαλέπτου και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να διατηρεί εύκολα τη διαφορά και να την αυξάνει, μάλιστα, στο τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 59-45, 80-59.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 11 (1), Τόμας 7, Πουλιανίτης 3, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 25 (5), Νέιμικ 6, Μούρτος, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 7 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 5 (1), Μάρσαλ 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος, Παπαπέτρου, Μπόουερς 17, Βασίλιεβιτς 4, Κανονίδης 5 (1), Φιλιππάκος, Τέρνερ 6, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος.