Πρόκριση στον τελικό για Φιλιππίδη

Με έγκυρο άλμα στα 5.70 μ. ο Κώστας Φιλιππίδης εμφανίστηκε πανέτοιμος και καπάρωσε θέση για το τελικό του Σαββάτου στο άλμα επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πράγας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση του στο τελικό από νωρίς καθώς ξεκίνησε τον αγώνα του με έγκυρο άλμα στα 5.45 μέτρα. Το επόμενο άλμα του έμπειρου άλτη έγινε, ενώ ο πήχης ήταν στα 5.60 μ. ύψος το οποίο ξεπέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Να σημειωθεί ότι αυτό το ύψος ξεπέρασαν 10 από τους 23 αθλητές που μετείχαν στο προκριματικό. Ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια και τα 5.70 μ. και ενώ το όριο για το τελικό ήταν 5.75 προκρίθηκε χωρίς να πραγματοποιήσει άλλο άλμα.

Στα αξιοσημείωτα του προκριματικού στο επί κοντώ είναι πως ο παγκόσμιος ρέκορντμαν ,ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί πραγματοποίησε προσπάθεια μόνο στα 5.70 μ. όπου παραλίγο να βρεθεί εκτός τελικού καθώς οι δύο πρώτες του προσπάθειες ήταν άκυρες και ξεπέρασε το ύψος με τη Τρίτη προσπάθεια.