Πέρασε στα ημιτελικά... μέσω πέναλτι ο Ηρακλής

Μετά από σχεδόν 3 ώρες ο  Ηρακλής πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά με τους παίκτες του να είναι πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στα πέναλτι με 4-3 απέναντι στον Πανιώνιο.

Μπορεί ο Πανιώνιος να ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) αλλά ο Ηρακλής έκανε έναν ακόμα… άθλο καθώς κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου όντας πιο εύστοχος στα πέναλτι. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τα γκολ των Κολοβού (πεν.) και Μπουμάλ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι όπου οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν μια μεγαλειώδη πρόκριση. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς αμφότερες οι ομάδες, καθώς στο 65' αποβλήθηκε ο Μητρόπουλος για τον Πανιώνιο και στο 74' ο Περόνε για τον Ηρακλή.

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος (λ.τρ. 83' Γιαννακόπουλος), Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Αργυρόπουλος, Γιάννου, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ (88' Φούντας), Ιμπαγάσα (67' Γκέζος), Κολοβός

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου (64' Πουρτουλίδης), Ιντζόγλου (80' Λουκίνας), Περόνε, Ρομάνο, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Κάσσος (68' Τσιλιανίδης), Ζιάμπαρης