Σημαντική νίκη για το Ηράκλειο

Άλλο ένα βήμα για την παραμονή του στη Β' Εθνική έκανε το Ηράκλειο μετά τη νίκη του με 78-71 επί του Φιλαθλητικού στο κλειστό στα Δύο Αοράκια.

Η κρητική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση των αντιπάλων της, αλλά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα οι παίκτες της είχαν περισσότερη ψυχραιμία και ευστοχία φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-12. Σιγά-σιγά, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με σερί 13-0 πήραν τα ηνία με 15-13. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες ήταν κοντά, ενώ ακόμα και όταν με οδηγό τον Σαχπατζίδη το Ηράκλειο προηγήθηκε με 29-24 στο 15', ο Φιλαθλητικός βρήκε τις λύσεις και με τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε 36-35 με τρίποντο του Σώφρονα.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (45-37) στο 24', αλλά επέτρεψε στον Φιλαθλητικό να επιστρέψει στο ματς, να ισοφαρίσει σε 54-54 στη λήξη του 30λέπτου, αλλά και να προηγηθεί με 54-59 στο ξεκίνημα του 4ου  δεκαλέπτου. Από εκεί και μετά το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με το σκορ να είναι 69-69 στο 38':30''. Με ένα τρίποντο του Αγαπιάδη το Ηράκλειο πήρε ψυχολογικό προβάδισμα, ενώ τα λάθη που ακολούθησαν από τους φιλοξενούμενους έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της κρητικής ομάδας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κυριακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-35 (ημίχ.), 54-54, 78-71.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β.Ράλλης): Θεοδωρίδης, Πετράκης 11 (2), Παπαδάκης 11, Τσερκιτσόγλου 2,  Μπόγδανος 13, Αγαπιάδης 16 (2), Αρναουτάκης 2, Σακελλαρίου, Παπαδούλης, Σαχπατζίδης 23, Πάλλης.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Π. Ζήβας): Γρύλλης 10 (1), Κελαΐδης 11 (1), Λαμπρόπουλος 7 (1), Παρασκευόπουλος 2, Λιακόπουλος, Μπαζιώτης 9 (1), Σώφρονας 15 (2), Πανταζής 7, Γεωργιάδης 2, Τραφαλής 6, Οκεκουοιιεν 2, Πρέκας.