Ανατροπή και νίκη στην παράταση για το Ρέθυμνο

Μετά από δύο μήνες το Ρέθυμνο Aegean, έστω και με τη βοήθεια της παράτασης, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 78-66 (58-58 κ.α.) του Κόροιβου Αμαλιάδας στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 15 πόντους, αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και τελικά να πάρουν και τη νίκη που θα μπορούσαν να είχαν πετύχει από την κανονική περίοδο εάν ο Άλεν είχε καλύτερη επιλογή στην τελευταία επίθεση της ομάδας του. Εύκολα ή δύσκολα για το Ρέθυμνο Aegean  η σημερινή νίκη ήταν εξαιρετικής σημασίας καθώς μετρούσε πέντε συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Οι έμπειροι παίκτες των φιλοξενούμενων, Γιαννακίδης και Αγγελόπουλος, έδωσαν λύσεις και αποτέλεσμα αυτού ήταν να δημιουργηθεί διαφορά στο σκορ (3-6, 4'). Κάουνσιλ και Καλαμπόκης μπήκαν στην... εξίσωση, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισορροπία (8-8, 5'). Από εκείνο το σημείο η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος από πλευράς Κοροίβου. Οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 14-0(!) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, με μπροστάρηδες τους Μάρσαλ και Ρούμπιο (8-22). Η διαφορά έμεινε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Κάουνσιλ έδωσε ώθηση στην ομάδα του στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί (13-24, 15'). Ο Φαγιέ έδωσε βοήθειες στον συμπαίκτη του και το Ρέθυμνο πλησίασε ακόμα περισσότερο στο σκορ (19-27, 17'). Οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" κάτω από το καλάθι και χάρη σε προσπάθειες των Ρούμπιο και Αγγελόπουλου η διαφορά αυξήθηκε (21-31, 19'). Ο Ντέγιαν Κράβιτς με το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι έκλεισε το πρώτο μέρος με 23-31, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν με σκοπό να μαζέψουν τη διαφορά. Και το πέτυχαν ως ένα μέρος, "τρέχοντας" επί μέρους σκορ 7-2 (28-33, 23' με Σάφτενααρ). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Ο Μάρσαλ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, Αγγελόπουλος και Μάτζετ τον ακολούθησαν και η τάξη αποκαταστάθηκε (30-41, 26'). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά και το πέτυχαν με τον Κουμπούρα (34-43, 28'). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Κρητικοί κατάφεραν να μαζέψουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με Κράβιτς και Άλεν για το 41-46 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Τα δεδομένα ανατράπηκαν για τα καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι με επί μέρους 6-0 πέρασαν μπροστά με τον Κράβιτς (47-46, 32'). Ο Αγγελόπουλος έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους και παρά το ξέσπασμα του Κουμπούρα, το προβάδισμα πήγε στα χέρια των Ηλείων (51-56, 36'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και με την φροντ λάιν τους να δίνει λύση έφεραν το παιχνίδι στην ισορροπία (56-56, 38'). Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό.

Ο Φαγιέ με καλάθι και φάουλ, 40'' για το τέλος, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (58-56). Ο Μάτζετ, όμως, απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας για την ομάδα της Αμαλιάδας (58-58, 39'42''). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Άλεν έκανε κακή επιλογή, κράτησε πολύ περισσότερο απ' ότι χρειάστηκε, τη μπάλα και ως ε τούτου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα. Ο Σάφτενααρ ανέλαβε δράση και αποτέλεσμα αυτού ήταν το κρητικό προβάδισμα να πάει στους 5 πόντους (63-58, 42'). Έκτοτε δεν απειλήθηκαν.

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Μητσόπουλος - Πουρσανίδης Κ.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 58-58, 78-66.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον, Σχίζας 2, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 14 (2), Κάουνσιλ 7, Άλεν 13 (2), Καλαμπόκης 4 (1), Φαγιέ 14(1), Σίννης , Χείλαρης , Κράβιτς 14, Δουλγεράκης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 15 (1), Μάρσαλ 9 (2), Γιαννακίδης 8 (2), Αγγελόπουλος 17 (2), Μπόουερς 5, Βασίλιεβιτς , Κανονίδης 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 8, Γαλιώτος.