Λύγισε από την κούραση ο ΟΦΗ στην Καβάλα

Άξιος στάθηκε ο ΟΦΗ απέναντι στην πρωτοπόρο Καβάλα παρά την ήττα με 70-60 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 του μπάσκετ.

Η κρητική ομάδα έχοντας πολύ μικρό ρόστερ δεν ήταν δυνατό να αντέξει ως το φινάλε απέναντι στη θεωρητικά καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Για ένα ολόκληρο ημίχρονο, ωστόσο, κοίταξε στα μάτια τους αντιπάλους της και στο δεύτερο πάλεψε με νύχια και με δόντια να κρατηθεί κοντά.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με το σκορ 10λέπτου να είναι 15-13. Στη 2η περίοδο, όμως, η Καβάλα με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε με 24-14, αλλά με οδηγό τον Λιανό ο ΟΦΗ επέστρεψε στο ματς, μείωσε σε 27-24, ενώ πήρε και τα ηνία με 27-30 στο 19'. Παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι και το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ, έκλεψαν αρκετές μπάλες, βγήκαν στον αιφνιδιασμό και σιγά-σιγά έχτισαν διαφορά που έφτασε και τους 14 πόντους (55-41) στο 31'.

Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ κυνηγούσε το σκορ χωρίς να καταφέρει, όμως να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα της Καβάλας, η οποία έφτασε σε μία ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 29-30 (ημίχ.), 50-41, 70-60.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Συμεωνίδης - Σιμητόπουλος

Καβάλα (Τζήμας): Κριστέφσκι 11 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράμπουλας 12 (1/5 τρίποντα), Τότσιος 20 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλαμπάκας 2, Κατσαρές, Καραποστόλου 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 5 (5 ριμπάουντ), Βελισσαρίου 5 (1), Καλαϊτζίδης 12.

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 9, Σταμπουλής 9 (1), Μαυρογιάννης 2, Στυλιανού 12 (1/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Λιανός 19 (5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάλαρης 7, Τρεπάλοβατς 2, Σκλήβας.