Ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 74-69 του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική του ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκας και έκανε αποφασιστικό «βήμα» για την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «πράσινους», που στην πρώτη περίοδο έπαιξαν εκπληκτικά.

Το +22 ήταν η μέγιστη διαφορά που εξασφάλισε το "τριφύλλι", χάρη στους 11 πόντους του Γκιστ (4/5 δίποντα), κάπου όμως μπερδεύτηκε η άμυνά του όταν ο Μαριάνοβιτς αποσύρθηκε από το ματς και μαζί χάθηκε ο ρυθμός στην επίθεση. Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ της ελληνικής ομάδας, έπαιξε αποδοτικότερα στις δυο πλευρές, ροκάνισε τη διαφορά και από το 30-13 πλησίασε στο 33-29.

Το μεγάλο σουτ του Νέλσον για το 37-29 και το 8-3 της βασικής πεντάδας στα πρώτα 2,30 λεπτά της τρίτης περιόδου επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να νιώσει ξανά ασφαλής (45-32). Επειδή όμως δεν υπήρχε η διάρκεια της πρώτης περιόδου και ο κουρασμένος Μπατίστα άφησε τον Μαριάνοβιτς να σκοράρει μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ γρήγορα το μαξιλαράκι αυτό βάζοντας δύσκολα στον εαυτό του.

Το 47-36 έγινε 48-46 και ο Αστέρας πήρε... αέρα. Ο Τζένκινς τελείωσε με αυτοπεποίθηση δύσκολες φάσεις και μετά το πρώτο προβάδισμά (53-52) η ομάδα του Βελιγραδίου έφυγε ακόμη 65-60 στο 36'. Αν και στριμωγμένοι στα σχοινιά οι "πράσινοι" δεν παράτησαν τη μάχη. Με βάση τα έξυπνα νταμπλ τιμ στην άμυνα και τα τρίποντα στην επίθεση (από Διαμαντίδη, Σλότερ) η ανατροπή έφερε το 10-0 σε λιγότερο από 3 λεπτά και το 70-65 έκανε ξανά αφεντικό τον Παναθηναϊκό. Το ματς πήγε στις τελευταίες κατοχές, μετά το 72-69 ο Αστέρας είχε την καθοριστική επίθεση, ο Ουίλιαμς όμως αστόχησε για τρεις στα 7'' και με το καλάθι του Σλότερ εξασφαλίστηκε μια αγχωτικά αλλά καθ' όλα χρήσιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 37-29, 52-51, 74-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 7, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 12 (1), Μπατίστα 13, Μπλουμς.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Γουίλιαμς 10 (2), Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 2, Κάλινιτς 2, Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς 7, Τζένκινς 17 (1), Τσίρμπες 4.