Βαθιά ανάσα για το Ηράκλειο που νίκησε 89-82 τον Παπάγου

Μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων το Ηράκλειο κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας με 89-82 του Παπάγου στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Το Ηράκλειο επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και με οδηγό τον Παπαδάκη βρέθηκε να προηγείται με 16-4 στο 7':30''. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς και μείωσαν σε 26-23 στο 14', αλλά με ένα επιμέρους 13-2 σερί η κρητική ομάδα εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στους 14 πόντους (39-25) στο 18'.

Στην 3η περίοδο το Ηράκλειο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκε και με 15 πόντους (54-39) στο 25'. Ο Παπάγου προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε αρκετές φορές στους 10 πόντους, αλλά δεν απείλησε με το 30λεπτο να λήγει 68-54.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των παικτών του Ηρακλείου και μείωσαν σε 68-62, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με ένα σερί 8-0 βρέθηκαν ξανά στο +14 (76-62) στο 34'. Η αθηναϊκή ομάδα προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει με διαφορά επτά πόντων (89-82).

Διαιτητές: Παντελίδης, Σπυρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 43-31 (ημίχ.), 68-54, 89-82.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Πετράκης 7 (1), Παπαδάκης 20 (1), Τσερκιτσόγλου 10 (2), Σπυριδάκης, Μπόγδανος 15 (2), Αγαπιάδης 7, Θεοδωρίδης, Παπαδούλης 2, Αρναουτάκης 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Πάλλης 14.

ΠΑΠΑΓΟΥ (Σ. Συμεωνίδης): Οικονομάκης 2, Τσιάκας 12 (1), Σιμόπουλος 2, Γραμματικός 10 (1), Εμμανουηλίδης 14, Θεολογίτης, Δόξας, Καραμπάς 6 (2), Χριστόδουλος 8, Κακαβάς 11 (1), Κουκουράβας 12 (1), Ακτύπης 5.