Πέμπτη σερί ήττα για το Ρέθυμνο στη Δράμα

Το αρνητικό σερί του Ρέθυμνο Aegean συνεχίστηκε και στη Δράμα καθώς γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του με 91-76 από τον ΚΑΟΔ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1.

Η ομάδα της Δράμας κάνοντας μια επιβλητική εμφάνιση, γεύτηκε την χαρά της νίκης έπειτα από 3 αρνητικά αποτελέσματα.

Στην πρώτη περίοδο, οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με το +2 (18-16) στην δεύτερη περίοδο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 πόντους (21-16). Με ένα σερί 6-0, οι Δραμινοί έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-20), ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 17 πόντους (47-30 στο 19?). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Ρεθύμνου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 15 πόντους (48-33).

Στο δεύτερο μέρος ο ΚΑΟΔ, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Το Ρέθυμνο έδειχνε "βραχυκυκλωμένο" με την διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή της +20 (63-43), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίχτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα παραπάνω, με το 72-52 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.Διαιτητές: Γκόντας - Πουρσανίδης - Καλδίρης.

Τα Δεκάλεπτα: 18-16, 48-33, 72-52, 91-76.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τρότερ 14 (2), Άτκινς 10 (1), Όντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Ζάρας 11 (1), Λο 22 (2), Τσαλδάρης 5 (1), Παπαμακάριος 8 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 11 (1), Σχίζας 5 (1), Κούμπουρας 2, Σάφτενααρ 16 (2), Κάουνσιλ 15 (1), Άλεν 7, Καλαμπόκης 9 , Φαγιέ 6 (2), Σίννης 3 (1), Χείλαρης 2, Κράβιτς.