Ήττα-μαχαιριά για το Ηράκλειο απ' τον Αμύντα

Σε περιπέτειες μπαίνει το  Ηράκλειο όσον αφορά στην παραμονή του στη Β' Εθνική κατηγορία μετά τη νέα ήττα που υπέστη στην παράταση με 79-81 (72-72 κ.α.) από τον Αμύντα στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίες δεν ευνόησαν την κρητική ομάδα, η οποία υπέπεσε σε καθοριστικά λάθη στο φινάλε τόσο της κανονικής διάρκειας όσο και της παράτασης.

Το Ηράκλειο μετά τα μέσα της 1ης περιόδου έδειξε να ελέγχει το ματς και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους (34-22 και 37-25) στα μέσα της 2ης περιόδου. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, όμως καθώς περιορίστηκαν επιθετικά κι έτσι ο Αμύντας κατάφερε με ένα επιμέρους 5-16 σερί να μειώσει σε 42-41 στη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε το ίδιο άσχημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι έμειναν για περισσότερο από τεσσεράμισι λεπτά χωρίς καλάθι και με σερί 0-7 ο Αμύντας προηγήθηκε με 42-48 στο 24':30''. Με οδηγό τον Πάλλη το Ηράκλειο έμεινε κοντά στο σκορ, ενώ με δύο βολές του Σαχπατζίδη μείωσε σε 56-58 στο 31'.

Με ένα 0-6 σερί ο Αμύντας βρέθηκε στο +8 (56-65), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 10-0 σερί για να πάρουν τα ηνία με 66-64 στο 36'. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για να οδηγηθεί τελικά το ματς στην παράταση καθώς με το σκορ στο 72-72 ο Παπαδάκης έκανε επιθετικό φάουλ στα 6'' και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν επίθεση.

Στην παράταση το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο με το σκορ να είναι 79-79 15'' πριν το φινάλε μετά από δύο εύστοχες βολές του Μπόγδανου. Ο Ζουπας με διείσδυση έκανε το 79-81 2'', 93 για το φινάλε και έμελε να είναι το τελικό σκορ καθώς το τρίποντο του Αγαπιάδη στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Δημόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-41 (ημίχ.), 54-58, 72-72 κ.α., 79-81.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Παπαδούλης, Πετράκης 4 (1), Παπαδάκης 12, Τσερκιτσόγλου 3 (1), Μπόγδανος 16 (2), Αγαπιάδης 7 (1), Θεοδωρίδης, Σακελλαρίου, Αρναουτάκης 7 (1), Σαχπατζίδης 6, Πάλλης 24.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Αλ. Ζαβός): Ζούπας 21, Αγγελόπουλος 17, Τοπάλι 2, Διαμαντόπουλος 12,  Βαρδιάνος 10 (1), Πίνης, Κουκούνιας 10, Μπάρμπας 9 (3).