Άτυχος στο φινάλε ο ΟΦΗ, ηττήθηκε στη Βέροια

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η εκτός έδρας αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Φίλιππο Βέροιας με την κρητική ομάδα να γνωρίζει την ήττα στο φινάλε με 65-63 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Ο ΟΦΗ γύρισε από το -10, έδειχνε να ελέγχει το ματς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασε την επαφή του με το  σκορ, ενώ στάθηκε και άτυχος στο φινάλε καθώς το ελεύθερο τρίποντο του Σταμπουλή στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ο Φίλιππο Βέροιας ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους (31-21) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Με οδηγό τον Στυλιανού, όμως η κρητική ομάδα επέστρεψε στο ματς και με ένα καλάθι του Χάλαρη στο φινάλε πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-35.

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, αλλά από το 25' και μετά ο ΟΦΗ έδειξε να ελέγχει το ματς και προηγήθηκε με 47-53 στο 29'. Στην τελευταία περίοδο, όμως έχασε την επαφή του με το σκορ και ο Φίλιππος γύρισε το ματς, ενώ προηγήθηκε με 64-61 10'' για το φινάλε. Ο  Μποχωρίδης με 2/2 βολές μείωσε σε 64-63 στα 7'', ο Γκουλέκας είχε 1/2 βολές στα 6'' διαμορφώνοντας το τελικό 65-63 καθώς το τρίποντο-νικης του Σταμπουλή ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 21-14, 34-35, 50-54, 65-63.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παγώνης-Τζιοπάνος Ν.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 3, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (1), Δεληγιώργης, Πλιούκας 26 (6/9τρ. 2ασ., 2 κλ..), Γκιουλέκας 8 (1), Κασαμπαλής 12 (10ρ.), Τριχόπουλος 3 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 12 (2τρ., 5ασ., 5 λ.), Σταμπουλής, Μαυρογιάννης 5 (6ασ., 2κλ.), Στυλιάνου 16 (2), Λιανός 11 (1), Χάλαρης 19, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης, Σκλήβας.