Σημαντική νίκη (2-1) για τον Πανιώνιο επί του Πανθρακικού

Με γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου, με τον Μητρόπουλο στο πρώτο λεπτό του πρώτου και τον Γιάννου στο δέκατο λεπτό του δευτέρου, ο Πανιώνιος έκαμψε με 2-1 την αντίσταση του Πανθρακικού, που είχε να απαντήσει μόνο με το γκολ του Τζάνη, στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση δεν είχε πολλές φάσεις και το ποιοτικό επίπεδο δεν κυμάνθηκε σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα, καθώς τόσο ο νικητής Πανιώνιος όσο και ο ηττημένος Πανθρακικός, προτίμησαν - ορθώς - να θυσιάσουν το θέαμα στο βωμό της σκοπιμότητας απόκτησης των τριών βαθμών

Οι γηπεδούχοι είχαν έτοιμη τη λύση στα κρίσιμα χρονικά σημεία, με τον Μητρόπουλο στα πρώτα δευτερόλεπτα και τον Γιάννου στις στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου.

Ο Πανθρακικός προσπάθησε να απειλήσει, βγήκε μπροστά μετά το γκολ του Τζάνη, αλλά η αδυναμία στην παραγωγή των φάσεων σε συνδυασμό με το καλό μαρκάρισμα των γηπεδούχων, αλλά και την ατυχία δεν μπόρεσε να φθάσει στην ισοφάριση.

Πολύ σημαντική νίκη για τον Πανιώνιο που του δίνει την ευκαιρία να ανασάνει βαθμολογικά, φτάνοντας αισίως τους 19, αν και παραμένει εντός της ζώνης υποβιβασμού.

Διαιτητής: Μιχαήλ Βοσκάκης

Βοηθοί: Χρήστος Σωτηρόπουλος,  Ιωάννης  Σίπκας

Γκολ: 1' Μητρόπουλος, 55' Γιάννου / 62' Τζάνης,

Κάρτες: 19' Ρισβάνης, 84' Πάνος / 17' Εμπό, 74' Μπαλδά

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Πάνος, Ρισβάνης, Παντίδος, Τασουλής, Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ (82' Μασούρας), Κολοβός (68' Σιώπης), Φούντας (92' Μπακασέτας), Γιάννου

Πανθρακικός (Μανουέλ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Εμπόου, Ποτουρίδης, Ρομέου (79' Μάρτινς), Μεχία, Μπαϊκαρά (62' Μπαλδά), Τσουμάνης, Τζάνης (73' Χασομέρης), Ιγκόρ, Ντιγκινί